- Rolnicy nie otrzymają odszkodowań za sprzęt stracony podczas protestów.
- W marcu 2024 roku doszło do wypadku na trasie S5 z udziałem ciągników rolniczych.
- Firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowań powołując się na zapisy w umowach.
- Wyłączenia odpowiedzialności za szkody podczas protestów są powszechnie stosowane w umowach ubezpieczeniowych.
- Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła zapytania do ministerstw w sprawie ubezpieczeń ciągników.
Rolnicy, którzy stracili sprzęt podczas protestów na drogach, nie mogą liczyć na odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, co potwierdzają przedstawiciele branży ubezpieczeniowej oraz rzecznicy finansowi.
Incydent na drodze ekspresowej
W marcu 2024 roku doszło do wypadku na trasie S5 w Łaziskach pod Żninem, gdzie samochód ciężarowy wjechał w kolumnę ciągników rolniczych. Kierujący ciężarówką nie zachował należytej ostrożności, jednak nikomu nic się nie stało. Uszkodzeniu uległy cztery ciągniki oraz sam samochód ciężarowy. Po tym zdarzeniu organizator protestu zdecydował o jego rozwiązaniu.
Brak odszkodowań
Firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowań rolnikom, powołując się na zapisy w umowach ubezpieczeniowych. Artur Dziekański, rzecznik prasowy Polskiej Izby Ubezpieczeń, wyjaśnia, że „warunki dobrowolnego ubezpieczenia autocasco/agrocasco chronią maszynę rolniczą od szkód powstałych w związku z jej posiadaniem i użytkowaniem zgodnie z jej przeznaczeniem”.
Wyłączenia odpowiedzialności
Dziekański podkreśla, że wyłączenie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku udziału w blokadach i protestach jest powszechnie stosowanym zapisem w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dodał, że rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczycieli o szkody powstałe podczas strajków mogłoby zwiększyć ryzyko wystąpienia szkód oraz pogorszyć bezpieczeństwo na drogach.
Opinie ekspertów
Maciej Sawa, rzecznik prasowy Biura Rzeczniczka Finansowego, potwierdził, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia agrocasco znajdują się wyłączenia odpowiedzialności za szkody powstałe w trakcie protestów. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, wyraził przekonanie, że rolnikom należy się odszkodowanie, argumentując, że umowy ubezpieczeniowe nie zawierają klauzuli wyłączającej wypłatę odszkodowania w przypadku udziału w strajkach.
Zapytania do ministerstw
Zarząd Krajowy Rady Izb Rolniczych skierował zapytania do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Infrastruktury w sprawie ubezpieczeń ciągników rolniczych biorących udział w protestach. Odpowiedzi od Rzecznika Finansowego oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że zakłady ubezpieczeń mogą stosować wyłączenia odpowiedzialności, o ile są one jasno sformułowane w ogólnych warunkach ubezpieczenia.