- Delegacja 100 młodych oficerów z 40 krajów afrykańskich przebywa w Chinach na zaproszenie ministerstwa obrony.
- Wizyta trwa 10 dni i obejmuje zwiedzanie Pekinu oraz prowincji Hunan.
- Chiny obiecują 1 miliard juanów na pomoc wojskową dla Afryki oraz szkolenie 6 tysięcy żołnierzy.
- Chińska armia posiada bazę w Dżibuti i około 2 tysięcy żołnierzy w pięciu krajach afrykańskich.
- Chiny stają się głównym dostawcą broni dla afrykańskich armii oraz prowadzą z nimi ćwiczenia wojskowe.
Delegacja niemal 100 młodych oficerów z ponad 40 krajów afrykańskich, w tym Egiptu, Mozambiku, Tanzanii i Kenii, przebywa w Chinach na zaproszenie ministerstwa obrony, aby zwiedzić Pekin oraz centralną prowincję Hunan.
Wizyta oficerów w Chinach
Delegacja, reprezentująca różne afrykańskie państwa, rozpoczęła swoją wizytę we wtorek i będzie trwała przez dziesięć dni. W programie wizyty znajdują się m.in. zwiedzanie Pekinu, Changshy oraz Shaoshan.
Chińska pomoc dla Afryki
Chiny wykorzystują sytuację po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa, który wstrzymał pomoc z rządowej agencji ds. rozwoju, USAID. W odpowiedzi na te wydarzenia, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi obiecał 1 miliard juanów (około 136 milionów dolarów) na pomoc wojskową dla Afryki oraz szkolenie 6 tysięcy żołnierzy i tysiąca policjantów z kontynentu.
Obecność wojskowa Chin w Afryce
Chińska Ludowa Armia Wyzwolenia (PLA) jest już obecna w Afryce, gdzie posiada bazę wojskową w Dżibuti oraz około 2 tysięcy żołnierzy rozmieszczonych w pięciu krajach afrykańskich, w ramach misji ONZ i operacji zwalczających piractwo.
Plany rozwoju baz wojskowych
Pekin, podobnie jak Rosja, stara się o utworzenie kolejnych baz wojskowych w Afryce, rozważając lokalizacje w Gwinei Równikowej, Angoli i Namibii na wybrzeżu Atlantyku.
Współpraca militarna z Afryką
Chiny stają się głównym dostawcą broni dla afrykańskich armii, z którymi prowadzą coraz częstsze ćwiczenia wojskowe. W Egipcie zakończyły się niedawno 18-dniowe manewry wojsk lotniczych „Orły Cywilizacji 2025”.