Chiny dążą do porozumienia celnego

Minister finansów USA Scott Bessent w czwartkowym wywiadzie dla Fox Business Network wyraził przekonanie, że Chiny będą dążyć do porozumienia w sprawie ceł. Podkreślił, że kluczowa jest deeskalacja napięć handlowych, a negocjacje będą miały charakter wieloetapowy.

  • Minister finansów USA, Scott Bessent, uważa, że Chiny będą dążyć do porozumienia w sprawie ceł.
  • Bessent podkreślił konieczność deeskalacji napięć handlowych oraz wieloetapowego charakteru negocjacji.
  • Wysokie cła, określone przez Bessenta jako "równoważnik embarga", muszą zostać zredukowane przed większą umową handlową.
  • Minister zauważył znaczące spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz utratę od 5 do 10 milionów miejsc pracy.
  • W rozmowach ma być również weryfikacja umów handlowych z pierwszej fazy porozumienia z 2020 roku.

Wysokie cła jako problem

Bessent zaznaczył, że Chiny muszą zredukować wysokie cła, które określił jako „równoważnik embarga”. Dopiero po ich ograniczeniu możliwe będzie skoncentrowanie się na większej umowie handlowej.

Chiński model biznesowy

Minister zwrócił uwagę, że chiński model opiera się na sprzedaży tanich towarów do USA, gdzie Chiny sprzedają około pięć razy więcej niż USA im. Ostrzegł, że w wyniku trwającej wojny handlowej chińskie fabryki się zamykają, a dalsza eskalacja może być „druzgocąca” dla chińskiej gospodarki, zwłaszcza jeśli zamówienia na produkty świąteczne nie zostaną złożone.

Spowolnienie gospodarcze Chin

Bessent zauważył również „znaczne spowolnienie” gospodarcze w Chinach oraz szacunkową utratę od 5 do 10 milionów miejsc pracy w tym kraju. Podkreślił, że obecne wysokie cła, wynoszące 145 proc. na import z Chin i 125 proc. na towary przywożone do Chin, są „nie do utrzymania”.

Weryfikacja umów handlowych

Jednym z kluczowych elementów rozmów ma być weryfikacja umów zakupu zawartych w ramach pierwszej fazy porozumienia handlowego z Chinami z stycznia 2020 roku. Bessent chce upewnić się, czy Chiny honorują te zobowiązania, w tym zakupy produktów rolnych, z których Pekin się dotychczas wycofał.

Uczciwy handel z Chinami

Minister stwierdził, że administracja Trumpa dąży do „uczciwego handlu” z Chinami, określając chińską gospodarkę jako „najbardziej niezrównoważoną w historii świata”. Zwrócił uwagę, że Chiny muszą pójść w kierunku „większej konsumpcji”, podczas gdy USA koncentrują się na gospodarce produkcyjnej.

Inne obszary sporne

Oprócz kwestii ceł i zamówień, minister wymienił inne sporne obszary w relacjach handlowych z Chinami, takie jak kradzież własności intelektualnej, cyberataki oraz inne „nieuczciwe bariery handlowe”. Zaznaczył, że wszystkie te kwestie mogą być brane pod uwagę w negocjacjach.

Spotkania z delegacjami

Bessent potwierdził, że spotkał się już z delegacjami innych państw azjatyckich, w tym z przedstawicielami Japonii i Korei Południowej, a także z indonezyjskim ministrem finansów. Zasugerował, że deeskalacja w relacjach z Chinami może nastąpić szybciej niż zawarcie umów z innymi krajami.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments