Ceny paliw w Polsce najniższe od lutego 2022 roku

W pierwszym tygodniu maja 2025 roku ceny paliw na polskich stacjach osiągnęły najniższe poziomy od lutego 2022 roku, co jest wynikiem spadku cen ropy oraz korzystnych zmian na rynku walutowym. Średnia cena benzyny Pb95 wyniosła 5,80 zł/l, a oleju napędowego 5,84 zł/l, co oznacza dalsze obniżki w porównaniu do poprzednich tygodni.

  • Ceny paliw w Polsce osiągnęły najniższe poziomy od lutego 2022 roku.
  • Średnia cena benzyny Pb95 wyniosła 5,80 zł/l.
  • Olej napędowy kosztował średnio 5,84 zł/l.
  • Spadek cen ropy naftowej wpłynął na obniżki cen paliw.
  • Autogaz potaniał do 2,98 zł/l, poniżej 3 zł/l po raz pierwszy od 2024 roku.

Spadki cen paliw

W pierwszym tygodniu maja średnie ceny paliw w Polsce kontynuowały trend spadkowy, który trwa już od pięciu tygodni. Jak wynika z danych BM Reflex, cena benzyny Pb95 wyniosła 5,80 zł/l, co oznacza spadek o 6 groszy w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Olej napędowy kosztował średnio 5,84 zł/l, co stanowi spadek o 7 groszy. Co więcej, autogaz potaniał o 6 groszy, osiągając cenę 2,98 zł/l, co jest pierwszym przypadkiem, gdy cena LPG spadła poniżej 3 zł/l od października 2024 roku.

Przyczyny obniżek

Niższe ceny paliw są efektem dwóch głównych czynników. Po pierwsze, spadek cen ropy naftowej, który jest wynikiem osłabienia popytu oraz zwiększonego wydobycia w krajach OPEC. Na początku maja cena ropy Brent spadła poniżej 60 USD za baryłkę, co jest jednym z najniższych poziomów od lutego 2021 roku. Po drugie, umocnienie złotego oraz deprecjacja dolara względem euro przyczyniły się do obniżenia cen paliw w Polsce. Warto zauważyć, że obecny kurs dolara wynosi około 3,76 zł, co jest korzystniejsze niż w październiku i listopadzie 2024 roku, kiedy to dolar był znacznie droższy.

Wpływ na ceny detaliczne

Spadek światowych cen paliw oraz korzystny kurs walutowy wpłynęły na obniżki cen w polskich rafineriach. Na przykład, 9 maja Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 4 422 zł/m3, co po doliczeniu 23% VAT przekładało się na 5,44 zł/l. To o 36 groszy poniżej średniej ceny detalicznej oraz o 7 groszy taniej niż tydzień wcześniej. Olej napędowy w cenniku płockiej rafinerii był oferowany po 4 438 zł/m3, co daje około 5,46 zł/l brutto, czyli o 10 groszy taniej niż przed tygodniem.

Podatki a ceny paliw

Warto jednak zauważyć, że ceny paliw mogłyby być jeszcze niższe, gdyby nie wysokie podatki narzucane przez władze. Z każdego litra benzyny lub oleju napędowego ponad 40% trafia do budżetu państwa. Gdyby stawka VAT wynosiła 8%, ceny paliw mogłyby wynosić około 5,00 zł/l. Dodatkowo, zniesienie „opłaty emisyjnej” wprowadzonej przez poprzednie rządy mogłoby obniżyć ceny o kolejne 10 groszy, co pozwoliłoby na osiągnięcie cen poniżej 5 zł/l.

Perspektywy na przyszłość

Utrzymanie obecnych trendów na rynku ropy oraz korzystny kurs walutowy mogą sprzyjać dalszym spadkom cen paliw w Polsce. Jeśli sytuacja na rynkach światowych nie ulegnie zmianie, kierowcy mogą liczyć na jeszcze niższe ceny przy dystrybutorach. Warto jednak pamiętać, że ostateczne ceny paliw w dużej mierze zależą od polityki podatkowej rządu oraz globalnych trendów na rynku surowców.

Źródło: bankier.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments