Rząd podjął działania w odpowiedzi na apel diagnostów, reprezentowanych przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK), którzy domagają się podniesienia opłat za badania techniczne. Projekt nowelizacji przepisów, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, ma na celu dostosowanie cen do współczesnych realiów gospodarczych.
- Rząd odpowiedział na apel diagnostów o podniesienie opłat za badania techniczne.
- Projekt nowelizacji przepisów ma na celu dostosowanie cen do współczesnych realiów gospodarczych.
- Obecne stawki badań technicznych nie zmieniły się od 2004 roku, co generuje trudności dla stacji diagnostycznych.
- Proponowana podwyżka opłat wynosi 20-30 proc., co może podnieść cenę do około 130 złotych.
- Nowelizacja wprowadzi coroczną waloryzację stawek, opartą na inflacji i średnim wynagrodzeniu.
Argumenty diagnostów
Diagności wskazują, że ceny badań technicznych nie zmieniły się od 2004 roku, co nie zaspokaja potrzeb finansowych przedsiębiorców. Obecne stawki są dostosowane do realiów sprzed ponad 20 lat, co generuje trudności dla stacji diagnostycznych.
Zmiany w wynagrodzeniach
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad znacznie wzrosła jakość życia w Polsce. W 2004 roku minimalne wynagrodzenie pozwalało na sfinansowanie ośmiu badań technicznych, podczas gdy obecnie wystarcza na 35 takich badań. Wzrost kosztów życia, inflacji oraz energii dodatkowo podkreśla potrzebę zmiany cen badań.
Propozycja nowej stawki
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy, który przewiduje podwyżkę opłat za badania techniczne o 20-30 proc. w stosunku do obecnej ceny 98 złotych. Oczekuje się, że nowa stawka wyniesie około 130 złotych, chociaż część diagnostów postulowała wzrost do 250 złotych.
Waloryzacja stawek
Nowelizacja przepisów ma również wprowadzić coroczną waloryzację stawek za badania techniczne, opartą na wskaźniku inflacji i średnim wynagrodzeniu. Ma to zapobiec sytuacjom, w których ceny nie ulegają zmianie przez długi czas.
Benefity dla kierowców
Ustawodawca przewiduje również benefity dla kierowców, którzy wykonają badanie techniczne przed terminem. W takim przypadku, ważność badania może być wydłużona o jeden miesiąc, co pozwoli niektórym kierowcom cieszyć się ważnym badaniem przez 13 miesięcy.
Ścieżka legislacyjna
Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, Anna Szumańska, potwierdziła, że zmiany mają charakter kompleksowy i będą ujęte w formie ustawy. Procedowanie ustawy ma rozpocząć się w czerwcu, po drugiej turze wyborów prezydenckich w Polsce, kiedy to zostaną ujawnione szczegółowe ustalenia dotyczące podwyżek.