Cenckiewicz: Jestem dumny z tych zarzutów. Nie żałuję

  • Prof. Sławomir Cenckiewicz został przesłuchany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.
  • Oskarżono go o ujawnienie wojskowych planów wycofania się na linię Wisły.
  • Cenckiewicz wyraził dumę z pracy nad filmem dokumentalnym "Reset".
  • Po przesłuchaniu odbyła się manifestacja w obronie historyka.
  • Zarzuty wobec Cenckiewicza mają charakter polityczny, według wielu komentatorów.

Prof. Sławomir Cenckiewicz, były szef Wojskowego Biura Historycznego, został przesłuchany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w związku z zarzutami dotyczącymi ujawnienia archiwalnych planów wycofania polskich wojsk na linię Wisły. W rozmowie z dziennikarzami po opuszczeniu budynku prokuratury, Cenckiewicz wyraził dumę z zarzutów, które dotyczą jego pracy nad odcinkiem 12 serialu dokumentalnego „Reset”. Podkreślił, że nie żałuje swojego działania i nie przyznaje się do winy.

Ujawnienie planów wojskowych

W trakcie przesłuchania prof. Cenckiewicz został oskarżony o ujawnienie informacji dotyczących planów byłego rządu Donalda Tuska na wypadek wojny. „Dostałem zarzut, że zrobiłem z Michałem Rachoniem film 'Reset’, w którym ujawniłem plany Tuska na wypadek wojny, tzn. wycofanie się na linię Wisły” – powiedział historyk. Zarzuty te są częścią szerszego śledztwa, w którym oskarżeni są także inni byli urzędnicy, w tym były szef MON Mariusz Błaszczak oraz Piotr Zuzankiewicz, były dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON.

Duma z pracy nad filmem

Prof. Cenckiewicz nie krył swojego zadowolenia z powodu zarzutów, podkreślając, że jest dumny z pracy nad filmem, który stał się powodem oskarżeń. „Z Michałem Rachoniem zrobiłem film, który stał się powodem zarzutów. Jestem dumny z tego, że wspólnie zrobiliśmy to dzieło i mam nadzieję, że nie ostatnie” – zaznaczył. Historyk wyraził również przekonanie, że jego działania są częścią walki o prawdę i obrony Polski przed zagrożeniami.

Manifestacja w obronie historyka

Po przesłuchaniu przed siedzibą prokuratury odbyła się manifestacja w obronie prof. Cenckiewicza. Uczestnicy, w tym byli członkowie i eksperci Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich na Bezpieczeństwo Wewnętrzne, wyrazili swoje wsparcie dla historyka, podkreślając, że działania prokuratury są nieuzasadnione. „Chciałem wszystkim podziękować, za to że byliście tu w chłodzie ze mną od samego rana. Jestem wzruszony patrząc na państwa zaangażowanie” – powiedział prof. Cenckiewicz do zgromadzonych.

Reakcje na zarzuty

W obronie prof. Cenckiewicza wystąpiło wiele osób, które podkreślają, że zarzuty mają charakter polityczny. W specjalnym oświadczeniu byli członkowie komisji badawczej wyrazili „stanowczy sprzeciw wobec działań Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierowanych przeciwko prof. dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi”. Historyk zaznaczył, że będzie bronił siebie i innych oskarżonych, którzy, jego zdaniem, są ofiarami niesłusznych zarzutów.

Podsumowanie sytuacji

Sprawa prof. Sławomira Cenckiewicza oraz innych oskarżonych urzędników budzi kontrowersje i jest szeroko komentowana w mediach. Zarzuty dotyczące ujawnienia planów wojskowych za rządów Donalda Tuska stają się punktem zapalnym w debacie publicznej na temat wolności słowa i odpowiedzialności za ujawnianie informacji. Prof. Cenckiewicz, mimo trudnej sytuacji, pozostaje przekonany o słuszności swoich działań i zapowiada dalszą walkę o prawdę.

Źródło: wpolityce
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments