CBZC zatrzymuje cztery osoby za ataki DDoS

W ramach międzynarodowej operacji PowerOFF zatrzymano cztery osoby w Polsce, podejrzane o wytwarzanie i odpłatne udostępnianie oprogramowania do przeprowadzania ataków DDoS. Działania miały miejsce na terenie województw łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego, a operacja obejmowała 15 krajów.

  • Zatrzymano cztery osoby w Polsce, podejrzane o wytwarzanie i odpłatne udostępnianie oprogramowania do ataków DDoS.
  • Operacja PowerOFF obejmowała 15 krajów, w tym Polskę, i miała na celu zwalczanie platform oferujących usługi subskrypcyjne do ataków DDoS.
  • Zatrzymani mają od 19 do 22 lat i usłyszeli zarzuty wytwarzania programów komputerowych przystosowanych do popełnienia przestępstwa, co może skutkować karą do 5 lat pozbawienia wolności.
  • Trzy z czterech zatrzymanych usłyszały również zarzut prania pieniędzy, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
  • Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie dla wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy.

Międzynarodowa operacja PowerOFF

PowerOFF to wieloaspektowa operacja mająca na celu zwalczanie platform oferujących usługi subskrypcyjne do ataków DDoS na wybrane domeny i serwery. W działania zaangażowane są 15 państw, w tym Australia, Brazylia, Kanada, Finlandia, Francja, Niemcy, Japonia, Łotwa, Holandia, Polska, Portugalia, Szwecja, Rumunia, Anglia oraz Stany Zjednoczone.

Zatrzymania w Polsce

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działając na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zatrzymali cztery osoby w wieku od 19 do 22 lat. Zatrzymania miały miejsce w województwach łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Zarzuty i konsekwencje

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty wytwarzania programów komputerowych przystosowanych do popełnienia przestępstwa, co może skutkować karą pozbawienia wolności do 5 lat. Trzy z czterech osób usłyszały również zarzut prania pieniędzy, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Zabezpieczone mienie

W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli komputery, dyski twarde, telefony komórkowe, karty SIM oraz karty płatnicze i debetowe. Ujawniono również sprzętowe portfele kryptowalutowe z kryptoaktywami o łącznej wartości około 115 tys. złotych. Łączna wartość zabezpieczonego mienia, w tym gotówki i pojazdów, wyniosła ponad 200 tys. złotych.

Źródło: policja.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments