Brak refundacji leków na otyłość problemem w Polsce

W Krakowie rozpoczął się XXVI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas którego eksperci podkreślają rosnący problem braku refundacji leków na otyłość w Polsce, co ma istotny wpływ na leczenie cukrzycy. W wydarzeniu uczestniczy ponad 2,5 tys. medyków, którzy dyskutują o wyzwaniach związanych z cukrzycą oraz możliwościach terapeutycznych.

  • Rozpoczął się XXVI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Krakowie.
  • W Polsce na cukrzycę choruje około 3 miliony osób.
  • Do 2025 roku cukrzyca może dotknąć 10% populacji Polski.
  • Otyłość jest kluczowym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2.
  • Brak refundacji leków na otyłość wpływa na leczenie cukrzycy.

Wzrost liczby chorych na cukrzycę

Podczas konferencji prasowej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Janusz Gumprecht, zwrócił uwagę na alarmujący wzrost liczby osób cierpiących na cukrzycę. „Walka z cukrzycą to nie tylko kwestia leczenia, ale przede wszystkim prewencji i budowania świadomości społecznej” – zaznaczył. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 miliony osób, a prognozy wskazują, że do 2025 roku liczba ta może wzrosnąć do 10% populacji.

Otyłość a cukrzyca

Eksperci podkreślają, że otyłość jest jednym z kluczowych czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Prof. Gumprecht zauważył, że „zależność między nadwagą a cukrzycą jest bardzo ścisła”. Już 50% pacjentów zdiagnozowanych z cukrzycą typu 2 cierpi na powikłania, co znacząco obniża jakość ich życia. W związku z tym, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu skuteczną prewencję otyłości.

Problemy z refundacją leków

Prof. Maciej Małecki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwrócił uwagę na problem braku refundacji leków na otyłość w Polsce. „Nie ma w polskich aptekach deficytu, jeśli chodzi o leki na otyłość. Problemem jest to, że żaden z tych preparatów nie jest refundowany” – ocenił. W 2021 roku refundacja leków na otyłość została wycofana, co zdaniem ekspertów, negatywnie wpływa na możliwości leczenia pacjentów z nadwagą i otyłością.

Psychiczne aspekty cukrzycy

Psycholog kliniczny, dr hab. n. med. Katarzyna Cyranka, podkreśliła znaczenie wsparcia psychologicznego dla osób z cukrzycą. „Kilkadziesiąt procent osób z cukrzycą doświadcza zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe” – powiedziała. Wsparcie to jest kluczowe, ponieważ problemy psychiczne mogą dodatkowo utrudniać leczenie i zarządzanie chorobą.

Wnioski z Zjazdu

Podczas trwającego Zjazdu Naukowego, eksperci apelują o zwiększenie świadomości na temat cukrzycy oraz konieczność wprowadzenia zmian w systemie refundacji leków. „Powinien zostać ustalony próg BMI, powyżej którego pacjenci mieliby refundowane lekarstwa na otyłość” – dodał prof. Małecki. W obliczu rosnącej liczby chorych na cukrzycę, konieczne jest podjęcie działań, które pozwolą na skuteczniejsze leczenie i prewencję tej choroby.

Źródło: naukawpolsce.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments