- Minister Adam Bodnar ogłosił utworzenie roboczego zespołu negocjacyjnego dla poszkodowanych w czasach rządów PiS.
- Zespół ma na celu wypracowanie ugód oraz publicznych przeprosin dla niezależnych sędziów i prokuratorów.
- Dotychczas zawarto dwie ugody dotyczące prokuratora i sędziego, z których jedna została zrealizowana.
- Prawnicy złożyli pismo do Prezydenta w sprawie odwołania ministra Bodnara, zarzucając mu łamanie prawa.
- Wskazano na naruszenia prawa przez Bodnara, w tym uniemożliwienie pełnienia funkcji Prokuratorowi Krajowemu.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił utworzenie roboczego zespołu negocjacyjnego, który ma na celu wypracowanie ugód dla osób poszkodowanych w czasach rządów PiS, co ma na celu naprawienie krzywd i odzyskanie dobrego imienia dla niezależnych sędziów i prokuratorów.
Utworzenie zespołu negocjacyjnego
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o powołaniu roboczego zespołu negocjacyjnego w resorcie sprawiedliwości. Zespół ten ma za zadanie wypracowanie ugód dla osób, które ucierpiały w wyniku działań poprzedniej władzy. Bodnar zaznaczył, że „osób poszkodowanych w czasach rządów PiS jest jednak więcej”.
Dotychczasowe ugody
Jak podkreślił minister, „wyrazem tego zobowiązania są dwie zawarte już ugody, które dotyczyły prok. Krzysztofa Parchimowicza oraz sędziego Wojciecha Łączewskiego”. W ramach tych porozumień jednym z warunków były publiczne przeprosiny wystosowane przez Ministra Sprawiedliwości. Bodnar dodał, że w pierwszym przypadku ugoda została zrealizowana, natomiast w drugim oczekuje na uprawomocnienie.
Cel zespołu
Zespół negocjacyjny ma również zajmować się oczekiwaniem zadośćuczynienia oraz publicznych przeprosin ze strony sędziego Waldemara Żurka. Bodnar podkreślił, że „musimy zrobić wszystko, żeby tego typu sprawy nie kończyły się w sądzie, a ugodowym rozwiązaniem sporu, przy zachowaniu podstawowych zasad sprawiedliwości społecznej oraz w zgodzie z dyscypliną finansów publicznych”.
Reakcja na działania ministra
W poniedziałek prawnicy ze stowarzyszeń: Sędziowie dla Rzeczpospolitej, Prawnicy dla Polski oraz Stowarzyszenie Prokuratorów Ad Vocem złożyli w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy pismo w sprawie odwołania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. W piśmie autorzy apelują o „podjęcie pilnej reakcji wobec aktów łamania prawa przez obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości, które godzą w zasadę niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów”.
Zarzuty wobec ministra
W komunikacie prawnicy wskazali na „oczywiste i rażące naruszenie prawa” przez Bodnara oraz jego współpracowników, podając przykłady takich działań, jak bezprawne uniemożliwienie pełnienia funkcji Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu oraz odwoływanie prezesów sądów z naruszeniem prawa. Zwrócili również uwagę na prace legislacyjne nad projektem ustawy „o przywróceniu ładu konstytucyjnego w sądownictwie”, który ich zdaniem zmierza do zakwestionowania zasady nieusuwalności sędziów.