- Wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara złożony przez stowarzyszenia prawnicze.
- Inicjatywa ma na celu reakcję na łamanie prawa przez ministra sprawiedliwości.
- Decyzja o odwołaniu Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych uznana za bezpodstawną.
- Uchwała Sądu Najwyższego potwierdza bezprawność działań Prokuratora Generalnego.
- Sędzia Jaworski apeluje do prezydenta o podjęcie działań w tej sprawie.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sędziowie RP oraz inne stowarzyszenia prawnicze złożyły wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wskazując na łamanie prawa w kontekście przepisów dotyczących ustroju Sądów Powszechnych.
Wniosek o odwołanie ministra
Sędziowie RP, wraz z Stowarzyszeniem Prawnicy dla Polski oraz Stowarzyszeniem Prokuratorów „Ad vocem”, złożyli dziś o godz. 12. w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sędzia Adam Jaworski, komentując tę inicjatywę, podkreślił, że „jest to pokazanie konsekwencji, do czego prowadzi stosowanie takiej wykładni, jaką przyjął minister sprawiedliwości”.
Reakcja na łamanie prawa
Sędzia Jaworski zaznaczył, że wspólna inicjatywa stowarzyszeń sędziowskich i prokuratorskich nie ma charakteru politycznego. „Jest to wyłącznie reakcja na powtarzające się łamanie prawa, do czego my jako prokuratorzy jesteśmy zobowiązani również rotą ślubowania” – dodał.
Podstawy prawne wniosku
Sędzia wskazał, że decyzja o odwołaniu Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędziego Piotra Schaba jest całkowicie pozbawiona podstawy prawnej. „Minister sprawiedliwości twierdzi, że skoro ustawa nie przewiduje możliwości odwołania, to może odwołać Rzecznika z ważnych przyczyn” – wyjaśnił Jaworski, podkreślając, że taka wykładnia może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
Naruszenia prawa
Sędzia Jaworski zwrócił uwagę na poważne zarzuty dotyczące uniemożliwienia pełnienia funkcji legalnemu Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu. „Bezprawność działań Prokuratora Generalnego, a zarazem ministra sprawiedliwości została potwierdzona uchwałą Sądu Najwyższego z 27 września 2024 roku oraz orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego” – zaznaczył.
Apele do prezydenta
Na zakończenie, sędzia Jaworski zaapelował do prezydenta, jako strażnika konstytucji, o podjęcie stosownych działań w tej sprawie. „Zwracamy się do pana prezydenta z apelem o podjęcie działań takich, jakie pan prezydent uzna za stosowne” – podkreślił.