Blackout w Hiszpanii i Portugalii wymaga inwestycji w energię

  • Hiszpania i Portugalia doświadczyły największej w historii przerwy w dostawie prądu.
  • Prawdopodobną przyczyną blackoutu było wyłączenie kluczowej linii wysokiego napięcia 400 kV.
  • Inwestycje w infrastrukturę energetyczną są niezbędne, aby poprawić stabilność sieci.
  • Europa planuje zwiększenie magazynowania energii z 10,8 GW do 50 GW do 2030 roku.
  • Wzrost produkcji energii niskoemisyjnej stawia nowe wyzwania przed systemem energetycznym.

W zeszłym tygodniu Hiszpania i Portugalia doświadczyły największej w historii przerwy w dostawie prądu, co skłoniło władze do zbadania przyczyn incydentu oraz podkreślenia potrzeby inwestycji w infrastrukturę energetyczną.

Przyczyny blackoutu

Dr inż. Bartosz Brusiłowicz z Katedry Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej wskazał, że prawdopodobną przyczyną blackoutu na Półwyspie Iberyjskim było wyłączenie kluczowej linii wysokiego napięcia 400 kV. Ekspert zaznaczył, że nie jest znana dokładna przyczyna tego wyłączenia, które mogło być spowodowane zwarciem, uszkodzeniem mechanicznym lub rozwijającą się awarią.

Rola energii odnawialnej

Brusiłowicz zwrócił uwagę, że w dniu awarii udział energii odnawialnej w hiszpańskim systemie wynosił około 60 proc., co obejmowało zarówno wiatraki, jak i fotowoltaikę. W Polsce w tym samym czasie udział ten wynosił 66 proc., jednak w kraju tym nie doszło do awarii. Ekspert zauważył, że źródła odnawialne są trudniejsze do kontroli w systemie energetycznym, co może wpływać na stabilność sieci.

Inwestycje w infrastrukturę

Analizując sytuację, eksperci podkreślają, że inwestycje w infrastrukturę energetyczną są niezbędne. Sieć energetyczna Unii Europejskiej, w dużej mierze pochodząca z ubiegłego wieku, wymaga gruntownego remontu. Jak wskazują analitycy, globalne inwestycje w energię odnawialną niemal się podwoiły od 2010 roku, podczas gdy inwestycje w sieci energetyczne pozostały na poziomie około 300 mld dolarów rocznie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że kwota ta musi się podwoić do 2030 roku, aby pokryć koszty niezbędnych remontów.

Wyzwania dla systemu energetycznego

Wzrost produkcji energii niskoemisyjnej oraz rosnący popyt ze strony centrów danych i pojazdów elektrycznych stawiają przed systemem energetycznym nowe wyzwania. Projekty wiatrowe i słoneczne są stosunkowo szybkie w budowie, jednak budowa sieci przesyłowych może zająć ponad dekadę. W związku z tym, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej generacji zapasowej energii oraz ochrony cyfrowej infrastruktury przed cyberatakami.

Magazynowanie energii

Obecnie Europa dysponuje 10,8 GW magazynowania energii w bateriach, a wartość ta ma wzrosnąć do 50 GW do 2030 roku. Jednak według Europejskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, potrzebne jest aż 200 GW, aby sprostać wymaganiom systemu energetycznego.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments