Biskupi zabrali głos ws. wyborów. „Obowiązek

  • Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku.
  • Rada Konferencji Episkopatu Polski apeluje o wysoką frekwencję w głosowaniu.
  • Frekwencja w nadchodzących wyborach może wynieść około 56 procent.
  • Udział w wyborach jest obowiązkiem katolika i powinnością obywatelską.
  • Nieuczestniczenie w wyborach może być uznane za grzech zaniedbania.

W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Polsce, które odbędą się 18 maja 2025 roku, Rada Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała do obywateli o wysoką frekwencję w głosowaniu, podkreślając znaczenie udziału w demokratycznym procesie.

Apel episkopatu

Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Społecznych przypomniała o rocznicy encykliki „Centesimus Annus”, napisanej przez papieża Jana Pawła II, która miała miejsce 1 maja. Dokument ten, wydany „na początku transformacji społeczno-politycznej w Polsce”, porusza m.in. obowiązki obywateli w kontekście demokracji.

Znaczenie demokracji

Karol Wojtyła w encyklice podkreślał, że Kościół katolicki „docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych”. Zwracał jednak uwagę na wady ustroju, który może „sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie”.

Frekwencja wyborcza

Biskupi zaapelowali o wysoką frekwencję w nadchodzących wyborach. Z badania przeprowadzonego przez Pracownię United Surveys dla portalu Wirtualna Polska wynika, że frekwencja może oscylować w dniu wyborów w okolicach 56 procent. Dla porównania, w 2020 roku w pierwszej turze wyniosła ona nieco ponad 64,5 proc., a w 2015 roku blisko 49 proc.

Obowiązek katolika

„Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych zachęca do jak najliczniejszego udziału w wyborach, by w powszechny i odpowiedzialny sposób wskazać osobę godną tego politycznie ważnego stanowiska. Katolicy, a także inne osoby, którym leży na sercu dobro ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym” – czytamy na stronie KEP-u.

Udział w wyborach

Biskup Marian Florczyk, przewodniczący rady, zaznaczył, że „udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne”. W kontekście pytania o to, czy nie wzięcie udziału w wyborach to grzech, ksiądz Rafał Kowalski, były rzecznik archidiecezji wrocławskiej, stwierdził, że „nie idąc na wybory, popełniajmy grzech zaniedbania”.

Źródło: wprost
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments