- Rząd przyjął zmiany w ustawie wiatrakowej, ułatwiające budowę gazociągów dla wytwórców biometanu.
- Nowe regulacje umożliwią bezpośrednie dostarczanie biometanu do odbiorców, eliminując pośredników.
- Gazociągi bezpośrednie będą mogły transportować biometan, a nie tylko biogaz i biogaz rolniczy.
- Minister klimatu będzie odpowiedzialny za określenie parametrów jakościowych biogazu i biometanu.
- Nowe przepisy budowlane obejmą również biometan, zapewniając bezpieczeństwo w transporcie łatwopalnych paliw.
Rząd przyjął zmiany w ustawie wiatrakowej, które mają na celu ułatwienie budowy gazociągów bezpośrednich dla wytwórców biometanu oraz rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Przyjęte zmiany w ustawie
Rada Ministrów zaakceptowała projekt poprawek do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który został przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowe regulacje mają na celu deregulację sektora odnawialnych źródeł energii (OZE).
Korzyści dla producentów biometanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że „możliwość bezpośredniego dostarczania biometanu do odbiorcy końcowego sprawi, że producenci nie będą musieli ponosić kosztów ani tracić czasu na przyłączenie do sieci gazowej”. Dzięki tym zmianom możliwe będzie dostarczanie biometanu bez pośrednictwa operatorów gazowych, co jest istotne w miejscach, gdzie budowa sieci gazowej jest trudna lub nieopłacalna.
Rozszerzenie przepisów
W ramach prac deregulacyjnych, rząd wprowadził zmiany, które poszerzają zakres zastosowania gazociągów bezpośrednich. Dotychczas były one wykorzystywane głównie do transportu biogazu i biogazu rolniczego, a nowe regulacje umożliwią również transport biometanu.
Nowe regulacje i odpowiedzialności
Wśród kluczowych założeń projektu znajduje się wyłączenie konieczności badania przesłanek w procesie wydawania zgody przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na budowę gazociągu bezpośredniego dostarczającego biometan. Minister właściwy do spraw klimatu będzie odpowiedzialny za określenie parametrów jakościowych biogazu, biogazu rolniczego oraz biometanu w odpowiednich rozporządzeniach.
Bezpieczeństwo i przepisy budowlane
Przepisy prawa budowlanego, które dotychczas obejmowały jedynie biogaz i biogaz rolniczy, po przyjęciu poprawek będą również dotyczyć biometanu. Z uwagi na to, że biogaz, biogaz rolniczy oraz biometan są paliwami łatwopalnymi, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów techniczno-budowlanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa.