Plan budżetu na przyszły rok zgłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa zakłada 163 mld dol. cięć w wydatkach na politykę wewnętrzną oraz zwiększenie budżetu obronnego o 13 proc., do poziomu 1,01 bln dolarów. Propozycja została przedstawiona przez Biuro Zarządzania i Budżetu (OMB) i dotyczy wielu obszarów, w tym FBI, NASA oraz inicjatyw środowiskowych.
- Plan budżetu na przyszły rok przewiduje cięcia w wydatkach na politykę wewnętrzną w wysokości 163 mld dolarów.
- Budżet obronny ma wzrosnąć o 13 proc., osiągając poziom 1,01 bln dolarów.
- Cięcia obejmą m.in. FBI (500 mln dolarów) oraz NASA, co może wpłynąć na plany dotyczące stacji kosmicznej Gateway.
- Biały Dom planuje inwestycje w wyścig kosmiczny, w tym umieszczenie człowieka na Marsie, mimo cięć w innych obszarach.
- Znaczące cięcia dotkną także badania naukowe Narodowych Instytutów Zdrowia oraz budżet CDC.
Cięcia w wydatkach
Według proponowanego budżetu, większość obszarów poza obroną i ochroną granic miałaby zostać objęta cięciami, które wyniosłyby łącznie 163 mld dolarów, co stanowi aż 23 proc. całkowitych wydatków. W szczególności, budżet FBI miałby zostać obcięty o 500 mln dolarów, a NASA miałaby doświadczyć 25-procentowych cięć, co mogłoby skutkować rezygnacją z planu umieszczenia stałej stacji kosmicznej Gateway na orbicie Księżyca.
Wzrost budżetu obronnego
Propozycja zakłada, że budżet obronny po raz pierwszy w historii wyniesie ponad 1 bilion dolarów, co jest wynikiem 13-procentowego wzrostu wydatków. Władze wskazują, że nowe środki mają być przeznaczone na wzmocnienie bezpieczeństwa, ochrony granic oraz przeciwdziałanie chińskiej agresji w Indo-Pacyfiku.
Inwestycje i inicjatywy
Pomimo cięć w wielu obszarach, Biały Dom podkreśla, że nowy budżet ma na celu skupienie się na „pokonaniu Chin w wyścigu na Księżyc i umieszczeniu pierwszego człowieka na Marsie”. Duże cięcia czekają również inwestycje w badania naukowe Narodowych Instytutów Zdrowia oraz budżet Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), który miałby zostać zmniejszony o ponad połowę.
Reakcja Kongresu
Propozycja budżetu zgłoszona przez OMB jest jedynie wstępnym projektem. Ostateczny kształt budżetu będzie zależał od decyzji Kongresu, który często wprowadza znaczące zmiany w prezydenckich planach. Komentatorzy wskazują, że propozycja Białego Domu może napotkać opór ze strony parlamentarzystów, w tym także członków własnej partii Trumpa.
Oskar Górzyński, Waszyngton (PAP)