Bartłomiej G. w greckim więzieniu dla nieletnich

Bartłomiej G., podejrzewany o brutalne zabójstwo 16-letniej Mai z Mławy, został osadzony w greckim więzieniu dla nieletnich. Warunki w takich placówkach są trudne, a system resocjalizacji w Grecji boryka się z poważnymi problemami. W 2024 roku przestępczość wśród nieletnich wzrosła o 46% w porównaniu z rokiem poprzednim.

  • Bartłomiej G. został osadzony w greckim więzieniu dla nieletnich w związku z brutalnym zabójstwem 16-letniej Mai.
  • W 2024 roku przestępczość wśród nieletnich w Grecji wzrosła o 46% w porównaniu z rokiem poprzednim.
  • Greckie poprawczaki charakteryzują się trudnymi warunkami, a wiele z nich było wcześniej więzieniami dla dorosłych.
  • Personel więzienny nie jest odpowiednio przeszkolony do pracy z młodymi więźniami, co wpływa na ich bezpieczeństwo.
  • W poprawczakach występuje problem dyskryminacji wobec nieletnich przestępców pochodzenia innego niż greckie.

Problemy greckiego systemu

Grecja od lat zmaga się z wysokim poziomem przestępczości wśród nieletnich. W odpowiedzi na ten problem wprowadzane są różne rozwiązania, jednak nie przynoszą one oczekiwanych efektów. W 2024 roku aresztowano ponad 10 tys. młodocianych, a przestępczość w tej grupie wiekowej wzrosła o 46% w porównaniu z rokiem 2023.

Warunki w poprawczakach

Greckie poprawczaki są znane z trudnych warunków. Młodociani przebywają w placówkach razem z młodymi dorosłymi, a budynki często nie są przystosowane do ich potrzeb. Wiele z nich było wcześniej więzieniami dla dorosłych, co wpływa na jakość życia osadzonych.

Dysfunkcjonalność systemu

W więzieniu Eleona Thiva nieletni są trzymani w tej samej placówce co dorosłe kobiety, ale w osobnej sekcji. Personel więzienny nie jest odpowiednio przeszkolony do pracy z młodymi więźniami, co wpływa na ich bezpieczeństwo i komfort. Chociaż prawo ma chronić aresztowane dzieci przed przemocą, liczba skarg na brutalne zachowanie funkcjonariuszy rośnie.

Dyskryminacja i przemoc

W greckich poprawczakach występuje również problem dyskryminacji wobec nieletnich przestępców pochodzenia innego niż greckie. W szczególności dotyczy to Albańczyków i Romów. Warunki w ośrodkach są poniżej międzynarodowych standardów praw człowieka, a dostęp organizacji pozarządowych do tych placówek jest ograniczony.

Trudne życie w więzieniu

Życie w greckich poprawczakach jest trudne. Często panuje tam przepełnienie, a cele są w złym stanie. Osadzeni dzielą małe pomieszczenia, a jakość jedzenia oraz warunki sanitarno-epidemiologiczne są niewystarczające. W takich warunkach trudno o resocjalizację i powrót do normalnego życia.

Źródło: fakt.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments