Barbara Nowacka nowym Ministrem Edukacji Narodowej

Barbara Nowacka, polska polityk i liderka Inicjatywy Polskiej, od grudnia 2023 roku pełni funkcję Ministra Edukacji Narodowej. Jej kariera polityczna obejmuje wiele kontrowersyjnych działań oraz aktywną walkę o prawa kobiet i mniejszości. W artykule przyjrzymy się jej życiorysowi, poglądom oraz kontrowersjom związanym z jej działalnością.

  • Barbara Nowacka jest liderką Inicjatywy Polskiej i od grudnia 2023 roku pełni funkcję Ministra Edukacji Narodowej.
  • Jej kariera polityczna obejmuje walkę o prawa kobiet i mniejszości oraz kontrowersyjne działania.
  • Urodziła się 10 maja 1975 roku w Warszawie jako córka byłej wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej.
  • Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, angażując się w ruchy feministyczne.
  • Rozpoczęła karierę polityczną w 2001 roku, dołączając do Zjednoczonego Lewicy.

Wczesne życie i edukacja

Barbara Nowacka urodziła się 10 maja 1975 roku w Warszawie. Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, byłej wicepremier i minister polityki społecznej, oraz Jerzego Nowackiego, rektora Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie angażowała się w ruchy feministyczne, w tym w Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Kariera polityczna

Nowacka rozpoczęła swoją karierę polityczną w 2001 roku, kiedy to dołączyła do Zjednoczonego Lewicy. W 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat w Parlamencie Europejskim z ramienia Europa Plus. Po tej porażce przeszła do Ruchu Palikota, a następnie w 2015 roku stała się liderką Zjednoczonej Lewicy. Mimo ambitnych planów, jej koalicja nie zdobyła wystarczającego poparcia w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Minister Edukacji Narodowej

13 grudnia 2023 roku Nowacka objęła stanowisko Ministra Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska. Jej nominacja wywołała wiele emocji, a jej działania w tej roli były przedmiotem licznych kontrowersji. Nowacka wprowadziła zmiany w programie nauczania, które spotkały się z krytyką ze strony historyków i konserwatystów, szczególnie za usunięcie niektórych kluczowych postaci i wydarzeń z polskiej historii.

Poglądy i kontrowersje

Nowacka jest znana ze swojego stanowiska w sprawach praw kobiet, w tym prawa do aborcji oraz finansowania in vitro dla samotnych kobiet. Jest także zwolenniczką praw LGBT i opowiada się za przyznawaniem parom jednopłciowym prawa do adopcji dzieci. Jej krytyka wpływu Kościoła katolickiego na politykę w Polsce spotkała się z ostrą reakcją ze strony przeciwników.

Incydenty i publiczne wystąpienia

W 2020 roku Nowacka wzięła udział w protestach przeciwko nowym ograniczeniom w prawie aborcyjnym, gdzie została użyta siła przez policję. Jej kontrowersyjne wystąpienia, w tym niefortunne stwierdzenie o „polskich nazistach” budujących obozy koncentracyjne, doprowadziły do wezwania do jej dymisji. Nowacka i premier Tusk tłumaczyli to jako „potknięcie językowe”, jednak nagrania z wydarzenia podważyły tę wersję.

Perspektywy na przyszłość

Nowacka, jako jedna z kluczowych postaci opozycji, stoi przed wyzwaniami związanymi z konsolidacją sił politycznych w Polsce. W rozmowach publicznych podkreśla potrzebę jedności w obliczu kryzysu opozycji oraz znaczenie walki o prawa kobiet i mniejszości w kraju.

Źródło: en.wikipedia.org, notesfrompoland.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments