W wyniku amerykańskiego ataku powietrznego na ośrodek detencyjny w kontrolowanej przez Houthi północno-zachodniej Jemenie zginęło co najmniej 68 afrykańskich migrantów. Do tragedii doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, a kolejne 47 osób zostało rannych, z czego większość poważnie. Atak miał miejsce w prowincji Saada, gdzie w chwili bombardowania przebywało 115 migrantów.
- W wyniku amerykańskiego ataku powietrznego w Jemenie zginęło co najmniej 68 afrykańskich migrantów.
- Atak miał miejsce w ośrodku detencyjnym w prowincji Saada, gdzie przebywało 115 migrantów.
- W wyniku bombardowania 47 osób zostało rannych, z czego większość poważnie.
- Jemen od 11 lat zmaga się z konfliktem, prowadzącym do katastrofy humanitarnej.
- W 2024 roku do Jemenu dotarło prawie 60,900 migrantów, często w trudnych warunkach.
Tragiczne skutki ataku
Według doniesień stacji telewizyjnej Al Masirah, atak spowodował zniszczenia w ośrodku, a w sieci pojawiły się drastyczne nagrania przedstawiające ciała ofiar pokryte gruzami. Amerykańska armia nie skomentowała jeszcze incydentu, który miał miejsce po tym, jak Centralne Dowództwo USA ogłosiło, że od 15 marca, kiedy prezydent Donald Trump nakazał intensyfikację kampanii powietrznej przeciwko Houthi, uderzyli w ponad 800 celów.
Humanitarna katastrofa w Jemenie
Jemen od 11 lat zmaga się z konfliktem, który doprowadził do katastrofy humanitarnej. Mimo trudnych warunków, migranci nadal przybywają do kraju, zazwyczaj z Rogu Afryki, w nadziei na dotarcie do Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu pracy. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM), w 2024 roku do Jemenu dotarło prawie 60,900 migrantów, często bez środków do życia.
Reakcje na amerykańskie bombardowania
Wcześniej w tym miesiącu, władze Houthi ogłosiły, że seria amerykańskich ataków powietrznych na terminal naftowy Ras Isa na wybrzeżu Morza Czerwonego zabiła co najmniej 74 osoby i raniła 171. Władze te twierdziły, że terminal był obiektem cywilnym, a ataki stanowiły „zbrodnię wojenną”. Centralne Dowództwo USA odpowiedziało, że atak zniszczył zdolność Ras Isa do przyjmowania paliwa, co wpłynie na działalność Houthi.
Wzrost napięcia w regionie
Prezydent Trump zapowiedział zwiększenie ataków na obszary kontrolowane przez Houthi i ostrzegł, że zostaną „całkowicie zniszczeni”. Po objęciu urzędu w styczniu, Trump ponownie zakwalifikował Houthi jako „Zagraniczną Organizację Terrorystyczną”, co wcześniej zostało zniesione przez administrację Bidena w związku z potrzebą łagodzenia kryzysu humanitarnego w Jemenie.
Skala konfliktu w Jemenie
Od wybuchu wojny domowej, która nasiliła się po przejęciu kontroli przez Houthi nad północno-zachodnią częścią Jemenu, konflikt doprowadził do śmierci ponad 150,000 osób. Ponadto 4.8 miliona ludzi zostało przesiedlonych, a 19.5 miliona, czyli połowa populacji, potrzebuje jakiejkolwiek formy pomocy.