Po ataku rakietowym rebeliantów Huti na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie, kilkanaście linii lotniczych odwołało połączenia z tym miastem. Wśród przewoźników, które zawiesiły rejsy, znalazły się PLL LOT, Wizz Air i Ryanair. Decyzje te podjęto w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa pasażerów.
- Atak rakietowy Huti na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie miał miejsce 4 maja, raniąc kilka osób.
- W wyniku zagrożenia bezpieczeństwa, kilkanaście linii lotniczych, w tym PLL LOT, Wizz Air i Ryanair, odwołało połączenia do Tel Awiwu.
- PLL LOT zawiesił rejsy do Tel Awiwu do 6 maja, a Wizz Air na 48 godzin.
- Grupa Lufthansa oraz amerykańskie linie Delta i United również odwołały lub wstrzymały połączenia z lotniskiem Ben Guriona.
- Izraelskie siły zbrojne prowadzą dochodzenie w sprawie ataku rakietowego.
Atak rakietowy
W niedzielę, 4 maja, rano na teren portu lotniczego Ben Guriona, będącego głównym międzynarodowym portem lotniczym Izraela, uderzył pocisk balistyczny wystrzelony z Jemenu przez Huti. W wyniku ataku kilka osób zostało lekko rannych. Operacje lotnicze wstrzymano na około pół godziny. Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że podjęto kilka prób przechwycenia pocisku, a lotnictwo prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
Decyzje linii lotniczych
W związku z atakiem rakietowym, polskie linie lotnicze LOT odwołały rejsy do Tel Awiwu do 6 maja. Rzecznik PLL LOT, Krzysztof Moczulski, potwierdził tę informację na platformie X. Węgierski Wizz Air ogłosił, że wstrzymuje wszystkie loty do Tel Awiwu na 48 godzin, a Ryanair zawiesił połączenia 4 i 5 maja.
Reakcje innych przewoźników
Grupa Lufthansa, do której należą również austriackie i szwajcarskie linie lotnicze, zawiesiła połączenia z lotniskiem Ben Guriona do wtorku. Amerykańska Delta odwołała połączenia między portem Ben Guriona a nowojorskim lotniskiem JFK w niedzielę i poniedziałek. Linie United wstrzymały rejsy z Newark do Izraela co najmniej do 8 maja, a British Airways odwołał loty do Tel Awiwu do środy.
Inne linie lotnicze
Połączenia zawiesiły również linie Iberia, Air Canada, Nippon Airways oraz Azerbaijan Airlines. Izraelscy przewoźnicy, tacy jak El Al, Arkia i Israir, kontynuują operacje bez zakłóceń, podobnie jak greckie linie Aegean, flydubai oraz Ethiopian.
Zapowiedzi Huti
Rebelianci Huti, wspierani przez Iran, zapowiedzieli kontynuację ataków na izraelskie lotniska oraz obłożenie tego państwa „blokadą powietrzną”. Rzecznik Huti, Jahja Sarea, wezwał międzynarodowe linie lotnicze do zawieszenia lotów do „wrogich lotnisk” w Izraelu.