W sobotnim nalocie na szpital prowadzony przez organizację Lekarze bez Granic (MSF) w Sudanie Południowym zginęło co najmniej cztery osoby, w tym dziewięciomiesięczne niemowlę, a 25 zostało rannych. Atak miał miejsce w Old Fangak, około 500 km od stolicy kraju, Dżuby. Władze regionalne ostrzegają, że bilans ofiar może wzrosnąć.
- W nalocie na szpital w Old Fangak zginęło co najmniej cztery osoby, w tym niemowlę, a 25 zostało rannych.
- Szpital w Old Fangak jest jedyną placówką medyczną w regionie zamieszkiwanym przez około 40 tys. osób.
- MSF określiła nalot jako "oczywiste pogwałcenie prawa międzynarodowego".
- Atak na szpital może być dowodem na eskalację konfliktu w Sudanie Południowym, gdzie wojska rządowe intensyfikują ataki na siły opozycji.
- Sudan Południowy zmaga się z wojną domową od 2013 roku, której przyczyny są związane z podziałami etnicznymi.
Atak na szpital
Szpital w Old Fangak jest jedyną placówką medyczną w regionie, który zamieszkuje około 40 tys. osób. MSF określiła nalot jako „oczywiste pogwałcenie prawa międzynarodowego”. Na razie nie ustalono przyczyn ataku, który najprawdopodobniej przeprowadziły siły rządowe.
Okoliczności nalotu
Bombardowanie szpitala miało miejsce tuż po godz. 4 rano. Po ataku na placówkę, lotnictwo zaatakowało również okolice rynku w Old Fangak, co wywołało panikę wśród mieszkańców, jak podaje agencja Associated Press, powołując się na naocznych świadków.
Konflikt w Sudanie Południowym
Sobotnie naloty są dowodem na dalszą eskalację konfliktu w Sudanie Południowym, gdzie wojska rządowe, wspierane przez jednostki specjalne z Ugandy, intensyfikują ataki na siły opozycji. Misja ONZ w Sudanie Południowym oceniła w marcu, że kraj balansuje na krawędzi wojny domowej.
Historia konfliktu
Sudan Południowy uzyskał niepodległość od Sudanu w 2011 roku i jest najmłodszym państwem na świecie. Od grudnia 2013 roku kraj zmaga się z wojną domową, której przyczyny opierają się na podziałach etnicznych między grupami Dinka a Nuer. W trwającym pięć lat konflikcie zginęło ponad 400 tys. osób, a około 4 mln zostało wysiedlonych.
Perspektywy polityczne
Na mocy porozumienia pokojowego z 2018 roku utworzono rząd jedności narodowej, a wybory ogólnopaństwowe zaplanowano na luty 2023 roku. Termin ten został jednak przełożony na grudzień 2024 roku, a następnie na rok 2026.