Argentyna po śmierci papieża Franciszka: Żałoba narodowa

Argentyna pogrążona w żałobie po śmierci papieża Franciszka, a jego rodak, Santiago Martinez, podziela uczucia wielu współrodaków w obliczu tej ogromnej straty.

Żałoba w Argentynie

Dwadzieścia lat temu Polska opłakiwała śmierć papieża Jana Pawła II. Teraz Argentyna, kraj katolicki, przeżywa podobne chwile smutku po odejściu papieża Franciszka. Santiago Martinez, współwłaściciel toru żużlowego w Bahia Blanca, podkreśla, jak wielu Argentyńczyków przeżywa tę stratę. „Podobnie jak w Polsce, u nas również jest żałoba – mówi Martinez, odzwierciedlając emocje mieszkańców swojego kraju.

Reakcje społeczne na śmierć papieża

W Bahia Blanca, mieście liczącym 250 tysięcy mieszkańców, odbywają się Międzynarodowe Mistrzostwa Argentyny, na których w 2025 roku triumfował Polak, Daniel Kaczmarek. „Wielu ludzi płakało z powodu tej straty, ale są też tacy, którzy przechodzą obok tego obojętnie i żyją w tych dniach normalnie. Każdy przeżywa to na swój sposób” – dodaje Martinez.

Brak pielgrzymki do ojczyzny

Podczas swojego pontyfikatu papież Franciszek odwiedził cztery z pięciu krajów graniczących z Argentyną, ale nigdy nie przybył z pielgrzymką do swojego kraju. „To naprawdę boli, że nigdy nie wrócił do ojczyzny jako papież, ale ja go nie osądzam. Najwyraźniej miał swoje powody” – wyjaśnia Santiago. Mówi, że wielu Argentyńczyków może być rozczarowanych tym brakiem, ale papież był wciąż bardzo kochany w swoim kraju.

Argentyńska specyfika

Argentyńczycy, według Martineza, to naród pełen pasji. „Jesteśmy fanatyczni, jak kochamy, to całym sercem. Ci, którzy nie byli zwolennikami Franciszka, surowo go oceniali. Myślę, że nigdy nie wrócił do Argentyny ze względów bezpieczeństwa. Zawsze uważnie śledził wydarzenia w swoim kraju” – podkreśla Martinez.

Kontrowersje i miłość do papieża

Relacje Jorge Mario Bergoglio z Argentyną były skomplikowane. Jego poglądy często były sprzeczne z politykami, takimi jak Cristina Fernandez de Kirchner czy Mauricio Macri. Mimo to, dla wielu Argentyńczyków papież pozostaje ważną postacią. „Był papieżem wszystkich, zapamiętany jako duszpasterz troszczący się o swoje 'owieczki’, zwłaszcza te najbardziej potrzebujące” – zauważa Martinez.

Porównania z legendami Argentyny

Papież Franciszek, jako pierwszy papież z Ameryki Południowej, zapisał się w historii swojego kraju. „Kiedy został głową Kościoła, to było ogromne wydarzenie dla Argentyny. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych rodaków” – podkreśla Martinez. Porównania papieża do wielkich argentyńskich sportowców, takich jak Lionel Messi i Diego Maradona, są naturalne. „Papież Franciszek, Messi i Maradona to najsłynniejsi Argentyńczycy na świecie” – twierdzi rozmówca.

Żałoba narodowa

Po śmierci papieża Franciszka, która miała miejsce 21 kwietnia w Rzymie, Argentyna ogłosiła siedmiodniową żałobę narodową. Prezydent Javier Milei zawiesił swój harmonogram i planuje udać się z delegacją do Rzymu na pogrzeb. „Mecze piłki nożnej zostały przełożone, a szkoły katolickie uczciły minutą ciszy pamięć papieża” – dodaje Martinez. W kościołach gromadziły się tysiące wiernych, a media społecznościowe zalały wyrazy żalu i smutku.

Pogrzeb papieża Franciszka

Pogrzeb papieża odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża zostanie złożona w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, co będzie kolejnym ważnym momentem w historii Argentyny i Kościoła katolickiego.

Źródło: sportowefakty.wp.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!