35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej usłyszał w środę zarzuty zabójstwa lekarza oraz usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki. Do zdarzenia doszło we wtorek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie mężczyzna zaatakował nożem ortopedę, nie mogąc pogodzić się z przebiegiem leczenia.
- 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej usłyszał zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki.
- Do ataku doszło w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie mężczyzna zaatakował ortopedę nożem.
- Pomimo wysiłków ponad 20 osób, lekarz Tomasz Solecki nie przeżył ataku.
- Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa.
- Funkcjonariusz był zatrudniony w Służbie Więziennej od 2020 roku i wcześniej zgłaszano niepokojące zachowania.
Atak w gabinecie lekarskim
Do tragedii doszło, gdy lekarz przyjmował pacjentkę. Nagle do gabinetu wtargnął mężczyzna, który wyrażał niezadowolenie z przeprowadzonego u niego zabiegu. Po wymachiwaniu dokumentacją lekarską, zaatakował ortopedę, zadając mu kilkakrotnie ciosy nożem, w tym w rejon klatki piersiowej. Mimo zaangażowania ponad 20 osób, nie udało się uratować życia lekarza Tomasza Soleckiego.
Rola prokuratury w śledztwie
Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa ortopedy. W środę, po godzinie 9, rozpoczęły się czynności z udziałem zatrzymanego 35-latka. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Oliwia Bożek-Michalec, potwierdziła, że mężczyzna usłyszał zarzuty zabójstwa oraz usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki.
Funkcjonariusz Służby Więziennej
Zatrzymany 35-latek okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej, zatrudnionym od 2020 roku. Początkowo służył w Zakładzie Karnym we Wronkach, a następnie przez prawie półtora roku w Areszcie Śledczym w Katowicach. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że w ostatnim czasie Służba Więzienna otrzymywała sygnały o niepokojących zachowaniach funkcjonariusza.
Reakcja ministerstwa sprawiedliwości
Minister Bodnar zapowiedział wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie płk. Andrzeja Pecki ze stanowiska dyrektora generalnego Służby Więziennej. Wiceminister Maria Ejchert ogłosiła powołanie zespołu, który zbada, w jaki sposób funkcjonariusze Służby Więziennej są badani i dopuszczani do służby.