- Premiera nowej wersji "Znachora" przyciągnęła uwagę widzów.
- Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło archiwalne zdjęcia polskiej wsi z lat 30. XX wieku.
- Film jest adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z trzema wcześniejszymi ekranizacjami.
- Nowa wersja "Znachora" jest dostępna na platformie Netflix i zyskała dużą popularność.
- Akcja filmu osadzona jest w Radoliszkach, na północno-wschodnich terenach Polski.
Na ekranach zadebiutowała nowa filmowa wersja „Znachora”, która przyciągnęła uwagę widzów, a także wywołała dyskusje na temat przedstawienia polskiej rzeczywistości lat 30. XX wieku. W związku z premierą filmu, Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło archiwalne zdjęcia ukazujące życie na polskiej wsi w okresie II Rzeczpospolitej.
Nowa ekranizacja „Znachora”
Film „Znachor” to adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która doczekała się już trzech ekranizacji. Najnowsza wersja, dostępna na platformie Netflix, zyskała dużą popularność, konkurując z klasyczną adaptacją z 1982 roku. Widzowie podzielili się na dwie grupy, z których każda ma swoje preferencje dotyczące wersji filmowej.
Polska wieś w archiwalnych zdjęciach
W odpowiedzi na premierę nowego filmu, Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło szereg archiwalnych zdjęć, które ilustrują życie na polskiej wsi w czasach II Rzeczpospolitej. Materiały te mają na celu ukazanie kontekstu historycznego, w którym rozgrywa się akcja zarówno powieści, jak i filmów.
Akcja w Radoliszkach
Akcja „Znachora” osadzona jest w latach 30. XX wieku na wsi Radoliszki, znajdującej się na północno-wschodnich terenach Polski, w regionie Wileńszczyzny oraz na obszarach białoruskich. Tadeusz Dołęga-Mostowicz, autor powieści, pochodził z tych okolic, co dodatkowo wzbogaca kontekst fabuły.