Andrzej Duda podpisze ustawy deregulacyjne? Jest „wstępna deklaracja

  • Prezydent Andrzej Duda wykazał zainteresowanie projektami deregulacyjnymi podczas rozmowy z szefem InPostu.
  • Inicjatywa "SprawdzaMY" ma na celu przygotowanie około 300 propozycji zmian w prawie w ciągu 100 dni.
  • Obywatele i przedsiębiorcy zgłosili ponad 14 tysięcy propozycji zmian, z czego 70 proc. pochodzi od obywateli.
  • Propozycje zmian zostały podzielone na siedem obszarów priorytetowych, zwanych Wielką Siódemką deregulacji.
  • Prezydent Duda zadeklarował wstępnie podpisanie projektów ustaw z inicjatywy "SprawdzaMY".

Prezydent Andrzej Duda wyraził zainteresowanie projektami deregulacyjnymi podczas rozmowy z szefem InPostu, w której omówiono inicjatywę społeczną „SprawdzaMY” oraz konkretne propozycje zmian w prawie.

Rozmowa z prezydentem

W poniedziałek odbyła się godzinna dyskusja między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem InPostu, w której poruszono temat inicjatywy społecznej „SprawdzaMY”. W trakcie rozmowy omówiono sposób selekcji projektów deregulacyjnych oraz konkretne propozycje, które zostały złożone na ręce rządu.

Interesujące projekty

Szef InPostu podkreślił, że prezydent wykazał duże zainteresowanie projektami, które dotyczą kluczowych obszarów obywatelskich. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. domniemanie niewinności podatnika, odblokowanie zatorów płatniczych dla małych firm oraz rozwiązania dotyczące sporów gospodarczych w sądach. Dodatkowo, poruszono również projekty rozwojowe i cyfryzacyjne.

Wstępna deklaracja prezydenta

Prezydent Duda zadeklarował wstępnie, że podpisze projekty ustaw złożone przez inicjatywę „SprawdzaMY”. „Wstępna deklaracja złożenia podpisu pod tymi projektami ustaw, które będą miały rekomendacje inicjatywy społecznej. Dziękuję w imieniu wszystkich zaangażowanych” – napisał szef InPostu na swoim profilu.

Inicjatywa „SprawdzaMY”

Inicjatywa „SprawdzaMY” została stworzona przez szefa InPostu po tym, jak premier Donald Tusk zaproponował mu pokierowanie zespołem, który miałby przygotować propozycje deregulacyjne. Zespół opublikował pierwsze postulaty dotyczące dziewięciu zmian rozporządzeń oraz 14 zmian ustawowych. Celem inicjatywy jest przygotowanie około 300 propozycji w ciągu 100 dni.

Propozycje zmian w prawie

Od początku działania „SprawdzaMY” obywatele i przedsiębiorcy zgłosili ponad 14 tysięcy propozycji zmian w prawie, z czego 70 proc. pochodzi od obywateli. Zidentyfikowane bariery zostały podzielone na siedem obszarów priorytetowych, określanych jako Wielka Siódemka deregulacji. Obejmują one podatki, cyfryzację usług, wymiar sprawiedliwości, energetykę, prawo unijne, zdrowie oraz usprawnienie administracji i bezpieczeństwa.

Pierwsze pakiety usprawnień

W ramach tych tematów opracowano pierwsze pakiety usprawnień, które mają na celu poprawę funkcjonowania systemu prawnego oraz wsparcie obywateli i przedsiębiorców w codziennych działaniach.

Źródło: portalspozywczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments