Amerykanie mówią o „tyranii” w Niemczech. Berlin odpowiada

  • Niemiecki kontrwywiad zakwalifikował AfD jako partię prawicowo-ekstremistyczną.
  • Marco Rubio skrytykował decyzję Niemiec, nazywając ją "tyranią w przebraniu".
  • AfD jest największą siłą opozycyjną w Bundestagu z poparciem przekraczającym 20%.
  • Decyzja kontrwywiadu wynika z niezależnego dochodzenia w celu ochrony konstytucji.
  • Członkowie administracji Trumpa wyrażają wsparcie dla AfD, uznając ją za "najpopularniejszą partię" w Niemczech.

Decyzja niemieckiego kontrwywiadu o zakwalifikowaniu Alternatywy dla Niemiec (AfD) jako partii prawicowo-ekstremistycznej wywołała kontrowersje zarówno w Niemczech, jak i w Stanach Zjednoczonych, gdzie sekretarz stanu Marco Rubio określił tę sytuację jako „tyranię”. Berlin odpowiedział, podkreślając, że jest to działanie w ramach demokracji.

Reakcja USA na decyzję Niemiec

W piątek, 2 maja, sekretarz stanu USA Marco Rubio skrytykował decyzję niemieckiego kontrwywiadu, pisząc na platformie X, że „Niemcy właśnie nadały swoim tajnym służbom nowe uprawnienia do obserwacji opozycji”. Dodał, że „to nie jest demokracja – to tyrania w przebraniu”.

Stanowisko niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na krytykę ze strony USA, stwierdzając: „To jest demokracja”. MSZ podkreśliło, że decyzja kontrwywiadu jest wynikiem dokładnego i niezależnego dochodzenia, mającego na celu ochronę konstytucji i praworządności. „Ostateczna decyzja będzie należeć do niezawisłych sądów” – zaznaczyło ministerstwo.

AfD jako siła opozycyjna

Alternatywa dla Niemiec jest obecnie największą siłą opozycyjną w Bundestagu. W sondażach partia cieszy się poparciem przekraczającym 20 procent w skali całego kraju, a w niektórych regionach ma nawet ponad 30-procentowe poparcie. AfD jest jednak izolowana przez pozostałe ugrupowania, które wykluczają koalicje z tą partią.

Opinie na temat polityki migracyjnej

Marco Rubio ocenił, że „ekstremistyczna” nie jest AfD, ale polityka migracyjna, którą partia ta odrzuca. „Niemcy powinny zawrócić z tego kursu” – dodał amerykański sekretarz stanu.

Wsparcie dla AfD ze strony USA

Członkowie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa nie kryją swojej sympatii dla AfD. W trakcie kampanii wyborczej w Niemczech, kandydatka tej partii na kanclerza, Alice Weidel, mogła liczyć na wsparcie doradcy Trumpa, miliardera Elona Muska, a także wiceprezydenta J.D. Vance’a, który określił AfD jako „najpopularniejszą partię” w Niemczech.

Decyzja kontrwywiadu o AfD

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji zakwalifikował AfD jako „zdecydowanie prawicowo ekstremistyczną”. Powodem tej decyzji jest „ekstremistyczny charakter partii jako całości, która lekceważy ludzką godność”. Kontrwywiad stwierdził, że „dominujące w partii etniczno-pochodzeniowe rozumienie narodu nie jest zgodne z wolnym demokratycznym porządkiem podstawowym”.

Źródło: dw
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments