Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko Alzheimera w średnim wieku

  • Aktywność fizyczna w średnim wieku zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
  • Brak ruchu odpowiada za 13% przypadków choroby Alzheimera na świecie.
  • Uczestnicy zwiększający aktywność fizyczną mieli mniejszą akumulację beta-amyloidu w mózgu.
  • Regularny ruch wpływa na grubość kory mózgowej, co jest istotne dla zdrowia mózgu.
  • Korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej są widoczne nawet przy minimalnym wysiłku.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute for Global Health oraz Barcelonaßeta Brain Research Center wskazują, że aktywność fizyczna w średnim wieku może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, a brak ruchu może odpowiadać za 13 proc. przypadków tej choroby na świecie.

Wyniki badań

Badanie, prowadzone przez Eider Arenaza-Urquijo, obejmowało 337 uczestników z kohorty ALFA+, będącej częścią badania ALFA (ALzheimer’s and FAmilies). Uczestnicy byli mieszkańcami Katalonii w średnim wieku z rodzinną historią choroby Alzheimera. W ciągu czterech lat obserwacji wykorzystano kwestionariusze aktywności fizycznej oraz testy neuroobrazowania, aby ocenić wpływ ćwiczeń na strukturę i funkcje mózgu.

Aktywność fizyczna a beta-amyloid

Uczestnicy, którzy zwiększyli swoją aktywność fizyczną do poziomów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia, wykazali mniejszą akumulację beta-amyloidu w mózgu. Beta-amyloid to białko, które, gdy gromadzi się w mózgu, może upośledzać komunikację neuronalną i jest uważane za pierwsze zdarzenie patologiczne w chorobie Alzheimera. Co więcej, efekt ten był zależny od „dawki” – im większy wzrost aktywności, tym większa redukcja obciążenia amyloidem.

Korzyści z aktywności fizycznej

Uczestnicy, którzy nie prowadzili siedzącego trybu życia, wykazali większą grubość kory mózgowej w obszarach związanych z chorobą Alzheimera. Grubość kory w okolicy skroniowej środkowej jest kluczowa dla pamięci, a jej ścieńczenie jest wczesnym objawem neurodegeneracji. Nawet osoby, które wykonywały mniej ćwiczeń niż zalecano, miały większą grubość kory mózgowej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia, co sugeruje, że każda ilość ćwiczeń przynosi korzyści zdrowotne.

Wnioski

Korzyści płynące z aktywności fizycznej wydają się być związane ze zwiększaniem aktywności w czasie, a nie z osiągnięciem określonego progu aktywności. Badania te podkreślają znaczenie regularnego ruchu w kontekście zdrowia mózgu i zapobiegania chorobie Alzheimera.

Źródło: poradnikzdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments