Premier Izraela Benjamin Netanyahu wyraził „niepewność” co do stanu trzech z 24 zakładników, którzy wcześniej uważani byli za żywych w niewoli Hamasu w Gazie. W swoim wystąpieniu potwierdził, że 21 zakładników jest żywych, jednak status pozostałych trzech pozostaje niejasny, co wywołuje obawy wśród rodzin i organizacji domagających się informacji na ten temat.
- Premier Netanyahu potwierdził, że 21 zakładników jest żywych.
- Niepewność dotyczy statusu trzech zakładników.
- Rodziny zakładników domagają się informacji i negocjacji z Hamasem.
- Netanyahu podkreślił, że ratowanie zakładników jest priorytetem.
- Forum Rodzin Zakładników apeluje o wstrzymanie ofensywy w Gazie.
Niepewność w sprawie zakładników
W wypowiedzi dla mediów Netanyahu odniósł się do sytuacji zakładników po komentarzach prezydenta USA Donalda Trumpa, który tydzień temu ogłosił, że 24 zakładników jest żywych, a obecnie liczba ta spadła do 21. Premier Izraela zaznaczył, że „wiemy z pewnością, że 21 zakładników jest żywych. Są trzy osoby, co do których istnieje niepewność, czy są żywe”. Te słowa spotkały się z reakcją ze strony Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych, które zażądało od Netanyahu informacji oraz wstrzymania planów rozszerzenia ofensywy w Gazie.
Apel o zakończenie działań wojennych
Forum wezwało premiera do podjęcia negocjacji z Hamasem w celu zwrotu pozostałych 59 zakładników, zarówno żywych, jak i martwych. Rzecznik organizacji podkreślił, że „to najpilniejsze i najważniejsze zadanie narodowe”. W kontekście rosnącego napięcia Netanyahu stwierdził, że ratowanie zakładników jest „bardzo ważnym celem” wojny, jednak „najwyższym celem jest osiągnięcie zwycięstwa nad naszymi wrogami”.
Sprzeczne informacje w armii
W międzyczasie, izraelski rzecznik wojskowy, generał brygady Effie Defrin, wydaje się sprzeciwiać stanowisku premiera, mówiąc, że „celem operacji jest powrót naszych zakładników oraz rozbicie i zdecydowane pokonanie reżimu Hamasu”. Jednak według doniesień gazety „Haaretz”, szef sztabu armii, generał porucznik Eyal Zamir, przedstawił dowódcom rozkazy operacyjne, w których „powrót zakładników” znalazł się na końcu sześciopunktowej listy, a „pokonanie Hamasu” na szczycie.
Plany ofensywy i humanitarne kryzysy
Izraelscy urzędnicy ujawnili, że plany rozszerzonej ofensywy obejmują zajęcie całego terytorium na czas nieokreślony, przymusowe przesiedlenie Palestyńczyków na południe oraz przejęcie dystrybucji pomocy przez prywatne firmy, mimo protestów ze strony ONZ i jej partnerów humanitarnych. W wyniku ataków Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 roku zginęło około 1200 osób, a 251 innych zostało wziętych jako zakładnicy, co zapoczątkowało wojnę w Gazie.
Skutki wojny w Gazie
Jak wynika z danych ministerstwa zdrowia w Gazie, podczas konfliktu zginęło co najmniej 52 653 osób, a od momentu zakończenia dwumiesięcznego zawieszenia broni 18 marca, w wyniku wznowienia ofensywy Izraela zginęło ponad 2500 osób. Izrael zablokował również wszelkie dostawy pomocy humanitarnej i innych zaopatrzeń przez dziewięć tygodni, co, według ONZ, spowodowało poważne niedobory żywności, leków i paliwa w regionie.