Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje zaostrzenie odpowiedzialności karnej za zakłócanie porządku publicznego w lecznicach, co jest odpowiedzią na rosnącą falę agresji wobec medyków. Wiceminister Czesław Mroczek zapowiedział zmiany w prawie, które mają na celu ochronę personelu medycznego oraz zwiększenie bezpieczeństwa w placówkach zdrowotnych.
- MSWiA planuje zaostrzenie odpowiedzialności karnej za zakłócanie porządku w lecznicach.
- Wiceminister Mroczek zapowiedział zmiany w prawie dla ochrony personelu medycznego.
- W Polsce odnotowano incydenty agresji wobec ratowników i lekarzy.
- Powołano międzyresortowy zespół ds. bezpieczeństwa w ochronie zdrowia.
- Policja rozpoczęła szkolenia dla ratowników z zakresu samoobrony.
Bezpieczeństwo medyków w obliczu agresji
W ostatnich miesiącach w Polsce miały miejsce niepokojące incydenty, w których pacjenci atakowali ratowników medycznych oraz lekarzy. W odpowiedzi na te wydarzenia, w Sejmie odbyła się debata na temat bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia. Posłowie zwracali się do przedstawicieli MSWiA z pytaniami o konkretne działania mające na celu ochronę medyków przed agresywnymi pacjentami.
Międzyresortowy zespół ds. bezpieczeństwa
Wiceminister Mroczek przypomniał, że w styczniu powołano międzyresortowy zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz MSWiA. Zespół ten przystąpił do przeglądu istniejących regulacji prawnych, co zaowocowało m.in. nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. „Ustawa czeka na podpis prezydenta. Wprowadzono w niej m.in. zmiany, które pozwalają na tworzenie i finansowanie trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego” – wyjaśnił Mroczek.
Szkolenia dla ratowników medycznych
W ramach działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, policja rozpoczęła szkolenia dla ratowników z zakresu samoobrony. „Od marca zorganizowano blisko 90 takich szkoleń w całym kraju, w których uczestniczyło ponad 1000 osób” – podkreślił wiceminister. Do grudnia 2026 roku policja planuje przeszkolenie około 15 tys. ratowników medycznych. Dodatkowo, resort zdrowia koordynuje szkolenia dla dyspozytorów medycznych, które mają na celu omówienie sytuacji mogących wpłynąć na bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego.
Nowe regulacje prawne
Wiceminister Mroczek zapowiedział również zmiany w przepisach kodeksu wykroczeń, które mają zaostrzyć odpowiedzialność karną za zakłócanie porządku publicznego w lecznicach. „Zmiany będą dotyczyły rozwiązań zaostrzających odpowiedzialność karną sprawcy czynu polegającego na zakłóceniu porządku publicznego popełnianego na terenie podmiotu leczniczego” – zaznaczył Mroczek. Nowe regulacje mają obejmować sytuacje, w których sprawca działa pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Reakcja policji na incydenty
W ramach działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa ratowników, Komendant Główny Policji wydał polecenie komendantom wojewódzkim, aby wszystkie interwencje związane z ratownikami medycznymi traktować jako pilne. „Do ich realizacji niezwłocznie kierować siły i środki adekwatne do zaistniałego zdarzenia, celem udzielenia natychmiastowej pomocy” – dodał Mroczek. Te działania mają na celu nie tylko ochronę medyków, ale również zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa w placówkach zdrowotnych.
Wprowadzenie nowych regulacji oraz szkoleń dla ratowników medycznych ma na celu nie tylko zwiększenie ich bezpieczeństwa, ale również poprawę jakości usług medycznych w Polsce. W obliczu rosnącej agresji wobec personelu medycznego, działania te są niezbędne dla ochrony zdrowia i życia zarówno medyków, jak i pacjentów.