Kopalnia Silesia może stracić koncesję na wydobycie węgla

Kopalnia Silesia może stracić koncesję na wydobycie węgla kamiennego, co jest efektem wniosku złożonego przez Fundację Frank Bold, która wskazuje na naruszenia zasad koncesji przez Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Wniosek popiera rada gminy Goczałkowice-Zdrój, która od lat zmaga się z problemami związanymi z działalnością kopalni.

  • Kopalnia Silesia może stracić koncesję na wydobycie węgla kamiennego.
  • Fundacja Frank Bold złożyła wniosek o cofnięcie koncesji kopalni.
  • Mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju cierpią z powodu szkód górniczych.
  • Kopalnia nie naprawia szkód ani nie reguluje należności.
  • Rada gminy wspiera działania Fundacji Frank Bold w tej sprawie.

Problemy mieszkańców Goczałkowic-Zdroju

Fundacja Frank Bold zwraca uwagę na poważne problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju. „Popękane ściany domów grożące zawaleniem, krzywe podłogi, przymusowe wyprowadzki czy ciągłe kosztowne naprawy to rzeczywistość w tej uzdrowiskowej miejscowości” – czytamy w komunikacie fundacji. Mieszkańcy odczuwają skutki działalności kopalni, która przestała naprawiać szkody wyrządzane na ich terenach oraz regulować należności wynikające z ugód dotyczących szkód górniczych.

Stanowisko Frank Bold

Katarzyna Leśko, radczyni prawna z Frank Bold, podkreśla, że „dopóki kopalnia prowadzi działalność, szkody będą powstawać”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kopalnia jest zobowiązana do naprawy szkód, co w obecnej sytuacji nie ma miejsca. „Zaniechanie oznacza, że kopalnia nie wypełnia warunków określonych koncesji, a to jest podstawą do jej cofnięcia” – dodaje Leśko. W obliczu narastających problemów, rada gminy Goczałkowice-Zdrój zdecydowała się wesprzeć działania Frank Bold, co może przyspieszyć proces rozpatrywania sprawy.

Poparcie dla wniosku o cofnięcie koncesji

Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, zaznacza, że gmina od 2013 roku podejmuje działania prawne przeciwko koncesji na wydobycie węgla kamiennego przyznanej spółce PG Silesia. „Niestety dotychczasowe postępowania sądowe ograniczały się głównie do kwestii formalnych. Wspieramy więc działania organizacji społecznych, które mogą realnie wpłynąć na przebieg sprawy” – mówi Placha. Wniosek o cofnięcie koncesji to dla gminy szansa na szybsze i rzetelne rozpatrzenie tej sprawy.

Reakcja zarządu Bumech

Zarząd Bumechu, do którego należy kopalnia Silesia, w swoim komunikacie z 8 maja odniósł się do wniosku o cofnięcie koncesji. „Jako argument wskazano zaprzestanie przez Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia sp. z o.o. w restrukturyzacji realizacji usuwania szkód górniczych i płatności za nie na rzecz mieszkańców Goczałkowic-Zdrój” – informuje spółka. Bumech podkreśla, że PG Silesia nie otrzymało żadnego formalnego pisma w tej sprawie i uważa wniosek za bezzasadny.

Problemy finansowe kopalni

PG Silesia boryka się z problemami finansowymi, co doprowadziło do rozpoczęcia postępowania sanacyjnego w listopadzie 2024 roku. Zarząd spółki zaznacza, że po otwarciu postępowania sanacyjnego nie może realizować płatności z tytułu zobowiązań powstałych przed tym terminem, w tym zobowiązań z tytułu szkód górniczych. „Realizacja tych płatności została zawieszona do momentu zatwierdzenia układu sanacyjnego” – informuje Bumech. Spółka zapewnia, że bieżące zobowiązania są obsługiwane, a w razie potrzeby podejmie wszelkie kroki prawne w celu zachowania prawa do dalszej eksploatacji kopalni.

Źródło: wnp.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments