Technologia cyfrowa jako tarcza przed demencją u osób starszych

W dzisiejszych czasach, gdy technologia zdążyła już na stałe zagościć w naszym życiu, pojawia się coraz więcej badań na temat jej wpływu na zdrowie, a szczególnie na zdrowie psychiczne i poznawcze osób starszych. Ostatnie doniesienia, które przynosi pismo „Nature Human Behaviour”, mogą zaskoczyć niejednego sceptyka. Okazuje się, że korzystanie z technologii cyfrowych może być bardziej korzystne dla mózgu seniorów, niż się powszechnie uważa.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Wielu z nas słyszało o tzw. „zgniliźnie mózgu” (brain rot) – terminie, który krąży w mediach społecznościowych i sugeruje, że nadmierne korzystanie z technologii może prowadzić do demencji. Jednak badania przeprowadzone przez neurobiologów z Baylor University/Dell Medical School rzucają nowe światło na tę sprawę. Wydaje się, że dla „pionierów cyfrowych” – osób, które dorastały w czasach przedtechnologicznych, a teraz muszą stawić czoła nowym wyzwaniom – technologia może działać jak tarcza chroniąca przed pogorszeniem funkcji poznawczych.

Co mówią badania?

Analiza ponad 136 badań, w których uczestniczyło ponad 400 000 dorosłych, pokazała, że korzystanie z technologii cyfrowej wiąże się z 58% niższym ryzykiem upośledzenia poznawczego. Co ciekawe, ten korzystny wzór utrzymywał się nawet po uwzględnieniu takich czynników jak:

  • status społeczno-ekonomiczny
  • wykształcenie
  • wiek
  • płeć
  • podstawowe zdolności poznawcze
  • wsparcie społeczne
  • ogólny stan zdrowia
  • zaangażowanie w czynności umysłowe (np. czytanie)

Technologia jako wyzwanie poznawcze

Nie da się ukryć, że korzystanie z nowoczesnych technologii to nie tylko przyjemność, ale i wyzwanie. Osoby starsze, które muszą nauczyć się obsługi nowych aplikacji, oprogramowania czy rozwiązywania problemów z Internetem, angażują swoje umysły w sposób, który może być dla nich korzystny. Przykładowo, komunikacja za pomocą rozmów wideo czy aplikacji do przesyłania wiadomości pozwala na utrzymywanie bliższych relacji z rodziną i przyjaciółmi, co z kolei wpływa na ich samopoczucie oraz zdrowie psychiczne.

Podsumowanie

Patrząc na wyniki badań, można zaryzykować stwierdzenie, że technologia cyfrowa, zamiast szkodzić, może wspierać zdrowie poznawcze osób starszych. Oczywiście, jak w każdej dziedzinie, kluczowe jest znalezienie równowagi. Siedzący tryb życia nie jest sprzymierzeńcem zdrowia, ale aktywne korzystanie z technologii może przynieść wiele pozytywnych efektów. Dlatego warto zachęcać seniorów do eksploracji cyfrowego świata – to może być nie tylko interesujące, ale i zdrowotnie korzystne!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments