W Polsce co roku diagnozuje się ponad 7 tysięcy nowych przypadków raka pęcherza moczowego, a roczna śmiertelność z tego powodu wynosi około 4 tysięcy osób. Nowotwór ten częściej dotyka mężczyzn, szczególnie tych palących, otyłych oraz pracujących w zawodach narażonych na czynniki chemiczne. Eksperci podkreślają, że kluczowe jest wczesne wykrywanie choroby oraz dostęp do nowoczesnych terapii, co stało się tematem debaty zorganizowanej przez Fundację Wygrajmy Zdrowie.
- W Polsce diagnozuje się ponad 7 tysięcy nowych przypadków raka pęcherza rocznie.
- Roczna śmiertelność z powodu tego nowotworu wynosi około 4 tysięcy osób.
- Nowotwór częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza palących i otyłych.
- Od 2022 roku pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych.
- Wczesne wykrywanie raka pęcherza jest kluczowe dla skutecznego leczenia.
Wzrost zachorowalności na raka pęcherza
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Jak zauważają specjaliści, jego występowanie jest szczególnie wysokie wśród mężczyzn, a ryzyko wzrasta w przypadku palenia tytoniu oraz otyłości. Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, zwrócił uwagę na brak kompleksowej pomocy dla pacjentów z tym nowotworem. „Jeszcze do niedawna raka pęcherza moczowego nazywaliśmy >>zapomnianym<<, bowiem akurat ta grupa pacjentów onkologicznych była pozbawiona dostępu do jakiejkolwiek kompleksowej pomocy” – powiedział podczas debaty.
Nowoczesne terapie w walce z rakiem
Od 2022 roku w Polsce funkcjonuje program lekowy, który umożliwia pacjentom dostęp do nowoczesnych terapii. „Potrzebujemy kompleksowej ścieżki pacjenta z tym nowotworem, aby móc poprawić wyniki leczenia” – dodał Chrostowski. W ramach programu pacjenci mogą korzystać z immunoterapii, która stymuluje układ immunologiczny do walki z komórkami nowotworowymi. Dr hab. med. Jakub Żołnierek, specjalista w dziedzinie urologii, podkreślił, że nowoczesne terapie są szczególnie ważne dla pacjentów, którzy nie mogą korzystać z chemioterapii z powodu złej kondycji zdrowotnej.
Objawy raka pęcherza moczowego
Wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego jest kluczowe dla skuteczności leczenia. Prof. Piotr Chłosta z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił uwagę na objawy, które mogą wskazywać na obecność nowotworu. „Najczęstszym objawem nowotworu pęcherza jest krwawienie z moczem, może to być czasem pojedynczy epizod krwawienia. Ważne jest, by tego nie lekceważyć” – zaznaczył. Inne objawy, takie jak ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu, również powinny skłonić do diagnostyki.
Rola edukacji i profilaktyki
Edukacja oraz profilaktyka są kluczowe w walce z rakiem pęcherza moczowego, szczególnie wśród zawodowych strażaków, którzy są grupą szczególnie narażoną na ten nowotwór. Tadeusz Tomaszewski, poseł na Sejm RP, podkreślił znaczenie inwestycji w sprzęt ochronny dla strażaków. „Wiele mamy jednak jeszcze do zrobienia i to nawet w tak podstawowych kwestiach jak zakup profesjonalnych pralek do regularnego czyszczenia kombinezonów strażackich” – zauważył. Starszy kpt. Tomasz Milczarczyk z Komendy Głównej PSP zachęca do regularnych badań, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne problemy zdrowotne.
Apel o zmiany systemowe
W debacie poruszono również kwestie systemowe dotyczące dostępu do specjalistów. Szymon Chrostowski zwrócił uwagę, że w Polsce na wizytę u urologa trzeba czekać nawet ponad 250 dni. „Możemy to zmienić, ale wymaga to ogromnego wysiłku i wprowadzenia głębokich, systemowych zmian” – podkreślił. Wspólnie z innymi organizacjami, Fundacja Wygrajmy Zdrowie wystosowała publiczny apel, w którym zwraca uwagę na potrzebę poprawy dostępu do diagnostyki i leczenia raka pęcherza moczowego.