Ile dać do koperty na komunię w 2025 roku

  • Kwoty w kopertach na komunię są różnorodne i zależą od wielu czynników.
  • Tradycyjnie chrzestni dają najokazalsze prezenty, ale wybór jest szeroki.
  • Nie istnieją ustalone stawki na komunię według zasad savoir-vivre'u.
  • Szczodrość powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości finansowych.
  • Uczestnictwo w uroczystościach jest ważniejsze niż presja na wysokość prezentów.

Ile dać do koperty na komunię w 2025 roku? To jedno z pytań, które w ostatnich tygodniach z pewnością nurtuje sporo osób zaproszonych na tę uroczystość. W obliczu różnorodnych sugestii i oczekiwań, eksperci w dziedzinie etykiety oraz osoby związane z organizacją komunii starają się rozwiać wątpliwości dotyczące kwot, które powinny znaleźć się w kopertach. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnego stresu.

Tradycje i oczekiwania

Nie lada zagwozdkę zapewne mają też chrzestne i chrzestni – w końcu tradycyjnie uważa się, że to od nich dzieci otrzymują najokazalsze prezenty. Chociaż na liście niegdyś wymieniano np. Pismo Święte, pamiątkowy medalik czy różaniec, obecnie niektórzy prześcigają się w pomysłach. W sieci pojawiają się nawet treści podpowiadające, co chrzestni mogą kupić dziecku przystępującemu do pierwszej komunii. Hulajnoga, deskorolka, konsola, dron czy czytnik e-book to tylko niektóre z propozycji.

Kwoty w kopercie

Oprócz tego popularnością cieszy się wspomniane na początku wręczanie koperty z pieniędzmi. Ile wypada do niej włożyć? Jak czytamy w różnych artykułach krążących w sieci, kwoty mogą obejmować przedział od 100 do 1000 zł. Kwota zależy też od stopnia pokrewieństwa i pełnionej funkcji. Pojawiają się również sugestie, by zorientować się w kosztach organizacji komunijnej uroczystości. Ma to pomóc dopasować kwotę w kopercie do ceny „talerzyka”.

Opinie na temat tradycji

– Mój chrześniak za dwa lata przystąpi do pierwszej komunii. Przyznam szczerze, że ten coroczny wyścig pod tytułem „kto da więcej” lub „kto ile da” jest dla mnie czymś mało eleganckim. Przez to zatraca się całkowity sens tej uroczystości – w końcu ma być ona ważnym, duchowym momentem w życiu każdego katolika. Myślę, że współcześnie uległo to całkowitemu spłyceniu. Jeśli chodzi o kwestie „ile wypada dać do koperty” czy jaki kupić prezent, wychodzę z założenia, że sama o tym zdecyduję. I nie potrzebuję w tej kwestii żadnych podpowiedzi – mówi nam Karolina.

Głos ekspertki

Z mitem na temat tego, ile wypada dać na komunię do koperty, po raz kolejny postanowiła się rozprawić ekspertka w dziedzinie etykiety Aleksandra Pakuła. Na Instagramie opublikowała nagranie, w którym odniosła się do wspomnianego wątku. „Z całą pewnością mogę powiedzieć, że zgodnie z zasadami savoir-vivre’u nie istnieje coś takiego jak stawki komunijne. Komunia, wesele, urodziny to nie są koncerty, na które trzeba kupić bilety za określoną cenę” – mówi Aleksandra Pakuła.

Podsumowanie i apel

„Prezent jest świetnym pomysłem, a szczodrość jest w dobrym tonie, ale szczodrość dla każdego z nas będzie oznaczała co innego, bo mamy różne możliwości. Daj tyle, na ile cię stać albo kup prezent taki, na jaki cię stać. Proszę, nie dajcie się wkręcać, że ileś wypada dać. I proszę, nie rezygnujcie z udziału w tych uroczystościach i nie rezygnujcie z relacji rodzinnych (…) ” – zaapelowała w nagraniu Pakuła. Wpis wywołał niemałe poruszenie wśród internautów, co świadczy o tym, jak istotne jest podejście do tradycji i oczekiwań związanych z tym ważnym wydarzeniem.

Źródło: kobieta
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments