Stolica przyciąga najemców. 160 tys. m² wynajętej powierzchni w

  • Warszawa jest liderem rynku biurowego w Polsce.
  • Popyt na powierzchnie biurowe wzrósł o 16% w I kwartale 2025 roku.
  • Wynajęto ponad 160 000 m² nowoczesnych biur w stolicy.
  • 68% wynajętej powierzchni to budynki ekologiczne.
  • Czynsze biurowe w centrum pozostają stabilne.

Warszawa niezmiennie utrzymuje pozycję lidera wśród rynków biurowych w Polsce. W I kwartale 2025 roku odnotowano dynamiczny wzrost aktywności najemców – popyt na powierzchnie biurowe zwiększył się aż o 16% względem analogicznego okresu roku poprzedniego, osiągając poziom ponad 160 000 m² wynajętej powierzchni. Wzrost ten jest wynikiem rosnącego zainteresowania nowoczesnymi biurami, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby rynku pracy.

Wzrost popytu na biura

W I kwartale 2025 roku Warszawa zarejestrowała znaczący wzrost popytu na powierzchnie biurowe, co jest dowodem na ożywienie w sektorze wynajmu. „W tym samym czasie na stołeczny rynek trafiło jedynie 6 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej, co przyczyniło się do dalszego spadku wskaźnika pustostanów – na koniec marca 2025 roku wyniósł on średnio 10,5%, a w centralnych lokalizacjach zaledwie 7,4%,” komentuje Michał Kusy, analityk w dziale badań rynku w Knight Frank. Niskie wskaźniki pustostanów, szczególnie w nowoczesnych budynkach oddanych do użytku po 2020 roku, wskazują na rosnące zainteresowanie tego typu nieruchomościami.

Struktura rynku biurowego

Całkowite zasoby biurowe Warszawy na koniec I kwartału wyniosły 6,28 mln m², co stanowi niemal połowę zasobów w skali kraju. Największa koncentracja powierzchni (45%) znajduje się w strefach centralnych, z istotnym udziałem obszarów takich jak Służewiec i Aleje Jerozolimskie, odpowiednio 17% i 12%. Aktywność deweloperska w stolicy pozostaje na niskim poziomie, od początku roku oddano tylko jeden nowy budynek, siedzibę CD Projekt o powierzchni 6 000 m². W budowie pozostaje jedynie 241 000 m², z czego większość ma zostać ukończona do końca 2025 roku.

Nowe umowy i ekspansje

Wzrost aktywności najemców w I kwartale 2025 roku przejawia się także w strukturze umów najmu. „Struktura najmu w I kwartale 2025 roku pokazuje dominację nowych umów (49% wolumenu), przy znacznym spadku udziału renegocjacji (do 25%),” dodaje Piotr Kalisz, dyrektor działu reprezentacji najemcy w Knight Frank. Coraz większy udział stanowią również umowy zawierane na potrzeby własne najemców (17%) oraz ekspansje (9%). Taki trend wskazuje na rosnące zaufanie firm do rynku oraz ich chęć do inwestowania w nowe przestrzenie biurowe.

Ekologiczne budynki na czołowej pozycji

Aż 68% wynajętej powierzchni przypadało na budynki z certyfikatami ekologicznymi, co potwierdza rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości. Z tego, 43% budynków posiadało najwyższe klasy certyfikacji – BREEAM Excellent i Outstanding oraz LEED Platinum. Wzrost zainteresowania ekologicznymi biurami jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania najemców, którzy coraz częściej poszukują przestrzeni przyjaznych dla środowiska.

Stabilne czynsze i przyszłość rynku

Czynsze wywoławcze w I kwartale 2025 roku utrzymały się na stabilnym poziomie. W centrum miasta kształtowały się na poziomie od 18 do 28 EUR/m²/miesiąc, a w najbardziej prestiżowych lokalizacjach mogły przekraczać ten zakres. Poza centrum stawki wynosiły od 10 do 17 EUR/m²/miesiąc. Opłaty eksploatacyjne wahały się najczęściej od 18 do 38 PLN/m²/miesiąc. Warszawski rynek biurowy pozostaje silny, a jego dalszy rozwój determinowany będzie przez rosnące znaczenie nowoczesnych, zrównoważonych budynków oraz zmieniające się potrzeby najemców, co może przyczynić się do dalszego wzrostu aktywności na tym rynku.

Źródło: ceo
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments