MRiRW: Dementujemy

  • MRiRW dementuje liberalizację importu towarów rolnych z Ukrainy.
  • Projekt rozporządzenia dotyczy jedynie importu żelaza i stali.
  • Nie wpłynie na Autonomiczne Środki Handlowe w stosunku do Ukrainy.
  • MRiRW monitoruje sytuację i jest gotowe do ochrony polskich producentów.
  • Regulacje nie zmieniają obecnych warunków handlowych z Ukrainą.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) stanowczo dementuje informacje dotyczące planowanej liberalizacji importu towarów rolnych z Ukrainy. W odpowiedzi na doniesienia medialne, resort wyjaśnia, że projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego nie ma na celu zmiany obecnych warunków handlowych w tej kwestii, a jego zapisy dotyczą jedynie wielostronnych środków ochronnych w zakresie importu żelaza i stali.

Wyjaśnienia MRiRW

W komunikacie MRiRW podkreślono, że projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, który jest obecnie przedmiotem dyskusji, nie wpłynie na Autonomiczne Środki Handlowe (ATM). ATM, wprowadzone w czerwcu 2022 roku, polegają na jednostronnym zawieszeniu ceł Unii Europejskiej na produkty ukraińskie. Zgodnie z informacjami ministerstwa, po 5 czerwca 2025 roku nie dojdzie do powrotu do wcześniejszych warunków handlowych wynikających z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Brak wpływu na negocjacje

MRiRW zaznacza, że projekt rozporządzenia nie wpłynie również na trwające rozmowy Komisji Europejskiej z Ukrainą dotyczące przeglądu warunków handlu. Jak informuje ministerstwo, omawiane regulacje dotyczą jedynie środków ochronnych, które mają na celu wyłączenie Ukrainy z zastosowania unijnych środków ochronnych w imporcie żelaza i stali. Warto podkreślić, że MRiRW postulowało wyłączenie sektora rolnego z zakresu tych regulacji, jednak nie uzyskało poparcia w dyskusjach na forum UE.

Możliwość zawieszenia przepisów

W projekcie rozporządzenia uwzględniono również możliwość zawieszenia przepisów w przypadku wzrostu importu z Ukrainy, który mógłby negatywnie wpłynąć na unijnych producentów. MRiRW wskazuje, że zawieszenie wielostronnych środków ochronnych nie wyklucza możliwości wprowadzenia bilateralnych środków ochronnych, jeśli takie zapisy zostaną uwzględnione w przyszłych porozumieniach z Ukrainą.

Monitorowanie sytuacji

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji związanej z importem produktów rolnych z Ukrainy. W przypadku zaistnienia okoliczności mogących zagrażać interesom polskiego rolnictwa, resort deklaruje podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ochronę krajowych producentów. MRiRW podkreśla, że jest gotowe do działania w obronie polskiego sektora rolnictwa w kontekście zmieniających się warunków handlowych.

Na zakończenie, MRiRW przypomina, że projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zawieszenia niektórych części rozporządzenia (UE) 2015/478 dotyczy wyłącznie przywozu produktów ukraińskich do Unii Europejskiej i nie ma wpływu na aktualne regulacje dotyczące importu towarów rolnych.

Źródło: portalspozywczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments