DZIEŃ NA FX: FI

  • RPP obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych.
  • Kurs EUR/PLN pozostał stabilny po ogłoszeniu decyzji RPP.
  • Ekonomiści przewidują dalsze obniżki stóp procentowych w przyszłości.
  • Stabilność złotego wynika z wcześniejszych zapowiedzi obniżek.
  • RPP uzasadniła obniżkę stóp niższą inflacją i słabszymi danymi gospodarczymi.

Lokalne rynki walut i długu nie zareagowały na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Kurs EUR/PLN pozostał stabilny, a rentowności obligacji nie zmieniły się w porównaniu do porannych poziomów. Eksperci przewidują, że prezes NBP, Adam Glapiński, podczas czwartkowego wystąpienia utrzyma dotychczasową retorykę, co powinno sprzyjać stabilności złotego. Oczekiwane dalsze obniżki stóp procentowych mogą pozytywnie wpłynąć na notowania obligacji.

Stabilność kursu złotego

W środę, 7 maja 2025 roku, kurs EUR/PLN spadł o 0,07 proc. do poziomu 4,2758, a USD/PLN zniżkował o 0,23 proc. do 3,7614. Na rynku złotego oraz krajowych obligacji sesja przebiegała w spokojnej atmosferze, w oczekiwaniu na decyzję RPP. Kurs EUR/PLN wahał się wokół poziomu odniesienia, a po ogłoszeniu obniżki stóp procentowych przez RPP, rynek nie zareagował znacząco.

Reakcja rynku na decyzję RPP

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB, zauważył, że decyzja RPP nie była zaskoczeniem, ponieważ zapowiedziano wcześniej dwie obniżki stóp. „Rynek praktycznie nie zareagował” – powiedział Kwiecień. Dodał, że kurs złotego od pewnego czasu utrzymuje się w okolicach 4,27/EUR, co jest wynikiem wcześniejszych zapowiedzi obniżek stóp procentowych. „Od tego czasu jest dosyć stabilny” – podkreślił.

Prognozy dotyczące obniżek stóp procentowych

Ekonomiści przewidują, że prezes NBP w swoim wystąpieniu wyznaczy dalszą ścieżkę obniżek stóp procentowych. Kwiecień wskazał, że „ścieżka obniżek została dość klarownie wyznaczona”. Oczekuje się, że na kolejnym posiedzeniu RPP nastąpi kolejna obniżka o 50 punktów bazowych, a następnie kilka obniżek o 25 punktów, co zakończy cykl. Rynek wycenia, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy RPP obniży stopy łącznie o 150 punktów bazowych.

Perspektywy rynku długu

W kontekście rynku długu, analitycy BM BNP Paribas zauważają, że inwestorzy wyceniają dalsze spadki stóp procentowych, co powinno sprzyjać notowaniom obligacji. „Jak na razie obserwujemy brak większych ruchów w przypadku notowań obligacji skarbowych, co może potwierdzać, że inwestorzy wycenili już oczekiwane spadki stóp procentowych” – napisali w swoim komentarzu. Rentowności 10-letniego długu spadły z około 6,0 proc. do 5,25 proc. od momentu podwyższenia nastawienia do krajowych obligacji skarbowych.

Ocena sytuacji gospodarczej

Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że obniżka stóp procentowych była uzasadniona ze względu na napływające dane, w tym niższą inflację oraz słabsze dane o koniunkturze. RPP zauważyła, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w I kwartale była prawdopodobnie niższa od oczekiwań. Wzrost wynagrodzeń, mimo że nadal kształtuje się na wysokim poziomie, sygnalizuje obniżanie się dynamiki płac, co również wpływa na decyzje dotyczące polityki monetarnej.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments