Jan van Aken, współprzewodniczący niemieckiej partii Lewica, wezwał do zastąpienia NATO nową sojuszniczą organizacją bezpieczeństwa, która obejmowałaby zarówno Rosję, jak i Stany Zjednoczone. W wywiadzie opublikowanym w sobotę w gazecie Die Zeit, van Aken argumentował, że kierowany przez USA blok wojskowy „nie ma przyszłości”.
- Jan van Aken, współprzewodniczący partii Lewica, proponuje zastąpienie NATO nową organizacją bezpieczeństwa obejmującą Rosję i USA.
- Van Aken krytykuje NATO, twierdząc, że blok wojskowy kierowany przez USA „nie ma przyszłości”.
- Partia Lewica popiera wycofanie Niemiec z NATO oraz stworzenie nowego systemu zbiorowego bezpieczeństwa.
- Van Aken proponuje model współpracy bezpieczeństwa przypominający OECD, który wymagałby długotrwałego budowania zaufania.
- Polityk wzywa do wycofania amerykańskich żołnierzy i broni jądrowej z Niemiec.
Nowa wizja bezpieczeństwa
Van Aken podkreślił, że jego partia wciąż popiera swoją platformę z 2011 roku, która zakładała wycofanie Niemiec z NATO oraz stworzenie nowego systemu zbiorowego bezpieczeństwa. „Nigdy nie chcieliśmy zniesienia NATO bez zastąpienia, ale raczej zastąpienia go systemem współpracy w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział van Aken, odpowiadając na pytanie, czy Niemcy i ich europejscy sojusznicy mogą bronić się bez wsparcia USA.
OECD 2.0 jako model
Polityk zaproponował nowy model podobny do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), koncentrujący się na utrzymaniu pokoju i wspólnej obronie. „Coś w rodzaju OECD 2.0. Sojusz pokojowy i obronny, wspólnie z Rosją i USA. Ale oczywiście, jeśli mielibyśmy to odbudować, z pewnością wymagałoby to kolejnych dziesięciu lat budowania zaufania. NATO wciąż by istniało przez ten czas, ale już nie ma przyszłości” – stwierdził van Aken.
Wycofanie amerykańskich żołnierzy
Van Aken wezwał również do wycofania amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech. „Tak, i powinni zabrać ze sobą swoje broń jądrową” – powiedział, zauważając, że zapasy broni jądrowej we Francji i Wielkiej Brytanii są już „więcej niż wystarczające”.
Demilitaryzacja Europy w agendzie partii
Polityk potwierdził, że wizja zdemilitaryzowanej Europy pozostaje centralnym punktem agendy partii. „Oczywiście chcę żyć w kraju bez armii. Czy ty nie chcesz?” – dodał.
Wsparcie dla Ukrainy
W zeszłym miesiącu Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym pojazdy, rakiety obrony powietrznej oraz haubice. Nowo wybrany kanclerz Friedrich Merz zadeklarował wsparcie dla dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus, zdolnych do uderzeń w głąb terytorium Rosji. Socjaldemokraci, którzy prowadzą rozmowy koalicyjne z chadecką partią Merza, sprzeciwili się temu krokowi, uznając go za niepotrzebną eskalację.
Ostrzeżenia z Moskwy
Moskwa ostrzegła, że dostarczenie pocisków uczyni Niemcy bezpośrednio zaangażowanymi w konflikt, argumentując, że ukraińskie siły nie mogą obsługiwać Taurusów bez pomocy niemieckiego personelu.