W Warszawie trwa reprywatyzacja. Nowe wnioski o eksmisje

  • W Warszawie trwa dzika reprywatyzacja, która zagraża lokatorom.
  • Wzrasta liczba wniosków o eksmisje lokatorów z kamienic.
  • Mafia mieszkaniowa ponownie działa w stolicy, budząc obawy mieszkańców.
  • Władze Warszawy nie realizują ustawy o komisji weryfikacyjnej.
  • Brak nadzoru w reprywatyzacji prowadzi do korupcji i nadużyć.

W Warszawie trwa dzika reprywatyzacja, która wciąż stanowi poważny problem dla lokatorów zwracanych kamienic. W ostatnim czasie pojawiły się nowe wnioski o eksmisje, co budzi obawy mieszkańców oraz organizacji zajmujących się ochroną praw lokatorów. Zastępca przewodniczącego komisji ds. reprywatyzacji warszawskich, Paweł Lisiecki, zwraca uwagę na rosnącą aktywność tzw. mafii mieszkaniowej, która ponownie zaczyna działać na terenie stolicy.

Nowe wnioski o eksmisje

W ciągu ostatnich tygodni w Warszawie odnotowano wzrost liczby wniosków o eksmisje lokatorów z kamienic, które zostały zwrócone ich dawnym właścicielom. „Ciągle lokatorzy ze zwracanych kamienic otrzymują wypowiedzenia umów najmu i są ścigani po sądach” – informuje Lisiecki. Sytuacja ta budzi niepokój, ponieważ wiele osób może zostać pozbawionych dachu nad głową w wyniku działań nowych właścicieli.

Bezprawne przejmowanie mieszkań

Lisicki podkreśla, że problemem jest również bezprawne przejmowanie mieszkań przez osoby, które nie mają do tego prawa. „Niestety mafia mieszkaniowa podnosi łeb i za rządów Platformy zaczyna znowu działać. Poczuli taką możliwość” – twierdzi. W związku z tym, wiele osób obawia się, że ich mieszkania mogą być zagrożone, a sytuacja na rynku nieruchomości w Warszawie staje się coraz bardziej nieprzewidywalna.

Problemy z realizacją ustawy

Warszawskie władze, kierowane przez Rafała Trzaskowskiego, nie realizują w pełni ustawy o komisji weryfikacyjnej, co dodatkowo komplikuje sytuację. „Ustawa nie jest realizowana. Miasto jest zobowiązane do przejmowania w zarząd zwróconych nieruchomości po decyzji komisji od tych, którzy bezprawnie weszli w posiadanie kamienic” – podkreśla Lisiecki. Brak skutecznych działań ze strony miasta w tej kwestii może prowadzić do dalszych nadużyć i krzywdzenia lokatorów.

Korupcja w procesie reprywatyzacji

Raport komisji weryfikacyjnej ujawnia, że w latach 2007-2016 w warszawskim ratuszu brakowało nadzoru nad procesem reprywatyzacji, co doprowadziło do powstania systemu korupcyjnego. Wskazuje się na liczne zaniedbania ze strony byłej prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, oraz jej współpracowników. „Zabrakło m.in. nadzoru nad procesem ustanawiania kuratorów dla osoby nieznanej z miejsca pobytu” – czytamy w raporcie.

Decyzje komisji weryfikacyjnej

Od sierpnia 2022 roku komisja ds. reprywatyzacji wydała około 70 decyzji stwierdzających nieważność decyzji zwrotowych dotyczących zbycia praw i roszczeń na rzecz osób nieuprawnionych. Warto zaznaczyć, że w listopadzie ubiegłego roku sąd uniewinnił większość oskarżonych w głośnym procesie reprywatyzacyjnym, skazując jedynie jednego z głównych specjalistów w Biurze Gospodarki Nieruchomościami na 1,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 20 tys. zł.

W obliczu narastających problemów związanych z dziką reprywatyzacją, mieszkańcy Warszawy oraz organizacje lokatorskie apelują o pilne działania ze strony władz, które powinny chronić prawa lokatorów i przeciwdziałać nielegalnym praktykom na rynku nieruchomości.

Źródło: niezalezna
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments