Komisja Europejska opublikowała „mapę drogową”, która przedstawia plany zakończenia zależności Europy od rosyjskiej energii w nadchodzących latach. Zgodnie z tymi planami, do końca 2027 roku w państwach członkowskich Unii Europejskiej zakazane będą importy rosyjskiego gazu oraz skroplonego gazu ziemnego.
- Komisja Europejska opublikowała plan zakończenia zależności Europy od rosyjskiej energii do końca 2027 roku.
- Zakazane będą importy rosyjskiego gazu oraz skroplonego gazu ziemnego w państwach członkowskich UE.
- Komisarz ds. energii Dan Jorgensen podkreślił, że Europa nie będzie wspierać Rosji w finansowaniu działań wojennych.
- Kreml skrytykował plany UE, twierdząc, że Europa "strzela sobie w stopę".
- W czerwcu Komisja Europejska przedstawi zestaw propozycji legislacyjnych dotyczących wycofywania się z importu rosyjskiej energii.
Zakaz importu rosyjskiej energii
W ramach przedstawionych planów, Komisja Europejska zamierza wprowadzić zakaz importu wszystkich rodzajów rosyjskiego gazu oraz skroplonego gazu ziemnego do końca 2027 roku. „Nie pozwolimy już, aby Rosja wykorzystywała energię przeciwko nam… Nie będziemy pośrednio wspierać [Kremla] w finansowaniu jego działań wojennych” – powiedział komisarz ds. energii Dan Jorgensen podczas konferencji prasowej w Strasburgu.
Reakcja Kremla
W odpowiedzi na plany Komisji Europejskiej, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Europa „strzela sobie w stopę”. Komentarz ten padł w dniu konferencji prasowej Jorgensena.
Legislacyjne propozycje w czerwcu
W czerwcu Komisja Europejska zamierza przedstawić zestaw propozycji legislacyjnych, które zobowiążą wszystkie państwa członkowskie do opracowania „krajowych planów” stopniowego wycofywania się z importu rosyjskiego gazu, paliwa jądrowego oraz ropy naftowej. Państwa członkowskie będą musiały przedstawić strategie zastępowania importu rosyjskiej ropy do końca 2027 roku.
Strategie dotyczące materiałów jądrowych
Państwa członkowskie zostały również poproszone o opracowanie strategii dotyczących zakończenia zależności od Rosji w zakresie uranu, wzbogaconego uranu oraz innych materiałów jądrowych. W 2024 roku ponad 14% uranu w UE pochodziło z Rosji.
Zmniejszenie zależności od Rosji
Komisja Europejska podkreśliła, że celem jest zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu poprzez „zwiększenie efektywności energetycznej, przyspieszenie wdrażania energii odnawialnej oraz dywersyfikację źródeł dostaw”. Choć zależność UE od rosyjskiej ropy, gazu i paliw jądrowych znacznie zmniejszyła się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, blok nadal importuje znaczną ilość energii z Rosji.
Postępy w redukcji importu
Zgodnie z raportem, import gazu z Rosji spadł z 45% w 2021 roku do 19% w 2024 roku. Udział importu rosyjskiej ropy zmniejszył się z 27% na początku 2022 roku do 3% obecnie. Wciąż jednak konieczne są działania mające na celu ograniczenie zależności UE od rosyjskich dostaw, produktów i usług jądrowych.
Bezpieczeństwo ekonomiczne UE
Raport wskazuje, że zależność UE od rosyjskiego gazu, ropy i paliw jądrowych stwarza „zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa ekonomicznego” oraz finansowo wspiera rosyjską gospodarkę wojenną. „Zrobiliśmy postępy, ale to wciąż za mało” – dodał Jorgensen na wtorkowej konferencji prasowej, zaznaczając, że działania mające na celu wycofanie rosyjskiej energii będą „stopniowe i zrównoważone”, aby zminimalizować wpływ na UE.
Plany dotyczące floty cieni
Mapa drogowa obejmuje również plany dotyczące zwalczania wykorzystania przez Rosję „flot cieni” – tankowców naftowych „o niejasnej własności i ubezpieczeniu”, które Rosja wykorzystuje do utrzymania eksportu ropy i omijania sankcji.