Imigranci powinni mieć równe warunki zatrudnienia

Jakub Dzik, członek zarządu i dyrektor generalny Grupy Impel, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, opowiedział o potrzebie równego traktowania imigrantów na rynku pracy w Polsce. Podkreślił, że powinni oni mieć prawo do zatrudnienia na takich samych warunkach jak polscy pracownicy, co jest kluczowe dla konkurencyjności kraju w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy.

  • Jakub Dzik, dyrektor generalny Grupy Impel, podkreślił potrzebę równego traktowania imigrantów na rynku pracy w Polsce.
  • Imigranci powinni mieć prawo do zatrudnienia na takich samych warunkach jak polscy pracownicy, co jest kluczowe dla konkurencyjności kraju.
  • Grupa Impel postuluje wprowadzenie jednolitego systemu zatrudnienia, aby zredukować niejasności i nierówności w obecnym systemie.
  • Dzik zwrócił uwagę na sprzeczność w przepisach, które penalizują pracodawców korzystających z różnych form zatrudnienia.
  • Wyrównanie zasad na rynku pracy przyniosłoby korzyści całej gospodarce, według Dzik.

Równe warunki zatrudnienia

Dzik zaznaczył, że imigranci powinni być zatrudniani na takich samych zasadach jak Polacy. „Polsce będzie trudno konkurować z innymi krajami wysokością płac w walce o imigrantów zarobkowych, ale możemy wygrać tę rywalizację, oferując przewidywalne warunki zatrudnienia” – powiedział Dzik. Wskazał również na znaczenie traktowania imigrantów z szacunkiem oraz stworzenia przejrzystej ścieżki legalizacji ich zatrudnienia.

Jednolity system zatrudnienia

Grupa Impel postuluje wprowadzenie jednolitego systemu zatrudnienia w Polsce. Dzik podkreślił, że obecny system, w którym funkcjonują różne formy umów, w tym umowy cywilnoprawne oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzi do niejasności i nierówności. „Wyrównanie zasad na rynku pracy przyniosłoby wiele korzyści całej gospodarce” – dodał.

Problemy z przepisami

Jakub Dzik zwrócił uwagę na sprzeczność w przepisach, które z jednej strony pozwalają na różne formy zatrudnienia, a z drugiej strony penalizują pracodawców korzystających z tych rozwiązań. „Państwo aktywnie tropi pracodawców i penalizuje ich za korzystanie z rozwiązań, które formalnie są zgodne z prawem” – powiedział Dzik.

Kryteria zamówień publicznych

Dzik zauważył, że w postępowaniach dotyczących zamówień publicznych państwo kieruje się głównie najniższą ceną, co zmusza przedsiębiorców do wykorzystywania różnych możliwości przewidzianych w przepisach. „Z jednej strony państwo stworzyło mechanizm, który zachęca, a czasem wręcz zmusza, do aktywnego zarządzania kosztem pracy” – dodał.

O Grupie Impel

Impel to grupa kapitałowa, której wiodącą spółką jest spółka akcyjna (Impel S.A.), powstała 19 listopada 1990 roku. Firma świadczy usługi w modelu business to business, w tym usługi dla ochrony zdrowia, takie jak utrzymanie czystości, ochrona obiektów oraz techniczne utrzymanie. Impel zajmuje się także żywieniem pacjentów oraz zapewnieniem kadry medycznej.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments