Komitet Rady Ministrów zajmie się ustawą o asystencji osobistej

  • Projekt ustawy o asystencji osobistej może być przyjęty przez rząd 13 maja 2025 roku.
  • Zakres usług asystencji zacznie obowiązywać od 1 września 2026 roku.
  • Koszt realizacji ustawy w pierwszym roku wyniesie niecały miliard złotych, a w piątym roku osiągnie około 10 miliardów złotych.
  • Osoby w wieku 18-65 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogły składać wnioski o asystencję od 5 maja 2026 roku.
  • Maksymalna stawka godzinowa dla asystentów wyniesie od 46 do 52 zł brutto.

Wiceminister rodziny, polityki społecznej i pracy zapowiedział, że projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami może zostać przyjęty przez rząd już 13 maja 2025 roku, a jego realizacja planowana jest na 2026 rok.

Przyjęcie projektu

Wiceminister Krasoń w wywiadzie dla Radia Zet poinformował, że jeśli komitet zaakceptuje projekt, rząd może go przyjąć w przyszłym tygodniu. Projekt przeszedł wiele miesięcy konsultacji społecznych oraz międzynarodowych, a obecna wersja ustawy zakłada możliwość składania wniosków o asystencję od 5 maja 2026 roku.

Zakres usług

Od 1 września 2026 roku osoby, które złożą wnioski, będą mogły korzystać z usług asystencji. „Od 1 września już te osoby, które po złożeniu wniosku będą po spotkaniu z zespołem, już wtedy będą miały przydzielone godziny, zakres usług, też stawkę dla asystenta” – dodał Krasoń.

Koszty i finansowanie

Koszt proponowanych rozwiązań w pierwszym roku wyniesie niecały miliard złotych, a w kolejnych latach wzrośnie do ponad 3 miliardów, 5 miliardów i stabilizować się ma w okolicach 10 miliardów złotych w piątym roku. „W pierwszych 10 latach to będzie około 70 miliardów złotych” – zaznaczył pełnomocnik.

Godziny asystencji

W projekcie zmniejszono minimalną miesięczną liczbę godzin asystencji z 30 do 20, natomiast maksymalna liczba godzin pozostaje na poziomie 240. W przypadku niepełnoletnich osób (13-18 lat) maksymalnie to 80 godzin. Liczba godzin będzie przydzielana według indywidualnych potrzeb, a decyzję podejmie wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Uprawnienia i stawki

Zgodnie z projektem, do skorzystania z asystencji osobistej będą uprawnione osoby w wieku 18-65 lat z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, które uzyskają co najmniej 80 punktów w skali poziomu potrzeby wsparcia. Osoby po ukończeniu 65. roku życia będą miały prawo do asystencji do upływu okresu, na który została wydana decyzja ustalająca prawo do asystencji osobistej.
Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta osobistego ma wynosić od 46 do 52 zł brutto, a asystent będzie mógł przepracować w miesiącu 276 godzin. Stawki będą corocznie waloryzowane.

Wymogi dla asystentów

Asystentem osobistym może zostać osoba pełnoletnia, która ukończyła odpowiednie szkolenia, przeszła indywidualny instruktaż oraz spełnia inne formalne wymogi ustawowe, w tym dotyczące niekaralności. Asystencja ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach oraz umożliwienie im niezależnego życia.

Wejście w życie ustawy

Projekt ustawy przewiduje, że wejdzie w życie nie później niż 1 września 2026 roku, z częścią przepisów obowiązującą już 14 dni od ogłoszenia, a inne od 1 stycznia 2027 roku.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments