Spadek ludności w Polsce o 158 tysięcy

W Polsce obserwuje się wyraźny spadek liczby ludności, co zostało podkreślone w artykule „Rzeczpospolitej”. Według szacunków GUS, na koniec marca 2025 roku w kraju mieszkało 37,4 mln osób, co oznacza spadek o 158 tys. w porównaniu do roku poprzedniego. Eksperci wskazują na niską dzietność oraz starzejące się społeczeństwo jako główne przyczyny tego zjawiska.

  • Spadek liczby ludności w Polsce: Na koniec marca 2025 roku w Polsce mieszkało 37,4 mln osób, co oznacza spadek o 158 tys. w porównaniu do roku poprzedniego.
  • Niska dzietność i starzejące się społeczeństwo: Główne przyczyny spadku liczby ludności to niska dzietność oraz starzejące się społeczeństwo.
  • Prognozy demograficzne: Według Eurostatu, w 2050 roku w Polsce będzie mieszkało około 34,6 mln osób.
  • Wyzwania demograficzne: Zmniejszająca się liczba ludności jest procesem, którego nie można zatrzymać, ale należy go traktować jako wyzwanie.
  • Znaczenie polityki publicznej: Konieczne są skoordynowane działania w polityce publicznej, aby odpowiedzieć na zmiany demograficzne.

Spadek liczby ludności

Od 1990 roku współczynnik dzietności w Polsce wynosi poniżej 2, co nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba mieszkańców Polski zmniejszyła się o około 700 tys., a w ciągu dekady o ponad 800 tys. W 2020 roku w Polsce mieszkało o 927 tys. osób więcej niż obecnie.

Prognozy demograficzne

Według projekcji ludnościowej Eurostatu, w 2050 roku w Polsce będzie mieszkało około 34,6 mln osób. Ekspert prof. Irena E. Kotowska z SGH ocenia, że dla tak dużego kraju jak Polska nie jest to katastrofa, jednak wymaga to podjęcia odpowiednich działań.

Wyzwania demograficzne

Prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę, że zmniejszająca się liczba ludności jest procesem, którego nie można zatrzymać, ale należy go traktować jako wyzwanie. Współczynnik dzietności w 2023 roku wyniósł 1,16, co oznacza, że na 100 kobiet w wieku 15-49 lat przypadało 116 urodzonych dzieci.

Zmiany w polityce publicznej

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla znaczenie skoordynowanych działań w polityce publicznej, które powinny odpowiadać na zmieniającą się sytuację demograficzną. Wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian technologicznych oraz dostosowania do potrzeb młodych ludzi.

Problemy młodzieży

Katarzyna Lipowska z Instytutu Badań Strukturalnych zauważa, że 9 proc. młodych ludzi w Polsce w wieku 15-29 lat nie uczy się i nie pracuje. W Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi 11 proc. W Polsce blisko 230 tys. osób w tym wieku jest poza systemem edukacji i rynku pracy.

Osoby z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami opuszczają system edukacji przedwcześnie i dwa razy częściej niż osoby bez niepełnosprawności. Lipowska podkreśla, że młodzi ludzie z niepełnosprawnościami powinni mieć możliwość nauki w ogólnym systemie edukacji, co wymaga zmian organizacyjnych oraz przystosowania infrastruktury.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments