- Wątpliwości dotyczące "charakterystycznych elementów" dokumentów w Polsce.
- Niejasności w przypisaniu elementów do komisji, regionów lub całego kraju.
- Możliwość oszustwa związana z weryfikacją autentyczności dokumentów.
- Przepisy prawne przewidują karę pozbawienia wolności za podrabianie dokumentów.
W Polsce pojawiają się wątpliwości dotyczące „charakterystycznych elementów” dokumentów, które mogą być przypisane do komisji, regionów lub całego kraju, a także ich zmienności oraz sposobu weryfikacji autentyczności.
Pytania o charakterystyczne elementy
Na rządowej stronie pojawiły się informacje o „charakterystycznych elementach”, jednak nie jest jasne, czy będą one przypisane do konkretnych komisji, regionów, czy całej Polski. Istnieje wiele pytań dotyczących liczby tych elementów oraz ich ewentualnych zmian w przyszłości.
Niepewność w weryfikacji
Teoretycznie istnieje możliwość oszustwa, co zostało opisane przez Malwinę. Nie wiadomo, co dokładnie będzie wyświetlane po zeskanowaniu kodu QR, ani czy proces ten będzie zawsze jednolity. Taka niepewność ma na celu odstraszenie potencjalnych oszustów.
Przepisy prawne
Ministerstwo cyfryzacji przypomina, że „podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go jako autentyczny, a także używanie takiego dokumentu jako autentycznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat” zgodnie z Art. 270 Kodeksu Karnego. Wskazuje to na poważne konsekwencje prawne dla osób próbujących oszukiwać system.