- Tragiczne zabójstwo lekarza Tomasza Soleckiego w Krakowie wywołało ogólnopolskie oburzenie.
- 6 maja ogłoszono dniem żałoby, a 10 maja planowany jest czarny marsz milczenia w Warszawie.
- Środowisko medyczne apeluje o zmiany w prawie w celu zwiększenia ochrony medyków.
- W apelu zwrócono uwagę na rosnącą agresję wobec pracowników ochrony zdrowia.
W Krakowie doszło do tragicznego zabójstwa lekarza Tomasza Soleckiego, co wywołało ogólnopolskie oburzenie i protesty środowiska medycznego. 6 maja ogłoszono dniem żałoby, a 10 maja planowany jest marsz milczenia w Warszawie.
Zabójstwo lekarza w Krakowie
28 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarz ortopeda dr Tomasz Solecki został zamordowany przez pacjenta. Mimo natychmiastowej pomocy i operacji, lekarz zmarł. To tragiczne wydarzenie wstrząsnęło środowiskiem medycznym, które zareagowało oburzeniem i żalem.
Dzień żałoby i protesty
6 maja ogłoszono dniem żałoby. O godzinie 12.00 odbędzie się ogólnopolski protest przeciwko nienawiści. Medycy zachęcają do zapalenia zniczy i odbycia minuty ciszy w miejscach pracy, a dyrektorzy placówek zostali poproszeni o przejście na dyżurowy tryb pracy.
Czarny marsz milczenia
10 maja ulicami Warszawy przejdzie czarny marsz milczenia medyków, który wyruszy o godzinie 13.00. Uczestnicy, ubrani w czarne stroje, przemaszerują od Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus do Ministerstwa Zdrowia. Celem marszu jest oddanie hołdu zmarłemu koledze oraz wyrażenie sprzeciwu wobec wszelkich form agresji wobec personelu medycznego.
Apel do polityków
W obliczu tragedii, przedstawiciele środowiska medycznego apelują do polityków i prezydenta o zmiany w prawie, które zwiększą ochronę medyków. W apelu podkreślono, że „napaść na przedstawiciela zawodu medycznego, niezależnie od miejsca wykonywanej pracy, musi być traktowana z całą surowością prawa”.
Agresja wobec medyków
W apelu zwrócono uwagę na rosnącą agresję wobec pracowników ochrony zdrowia, zarówno werbalną, jak i fizyczną. Wskazano, że „jeżeli mamy nadal funkcjonować jako cywilizowane społeczeństwo, trzeba przerwać tę nakręcającą się spiralę agresji”. Podpisali go m.in. prof. Maciej Małecki, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz dr Robert Stępień, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.