Kardynałowie omawiają dziedzictwo papieża Franciszka

W Rzymie trwa spotkanie 133 kardynałów, którzy mają wybrać nowego papieża. W trakcie dyskusji na temat przyszłości Kościoła katolickiego, nie można pominąć dziedzictwa papieża Franciszka, szczególnie w kontekście jego reakcji na przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

  • W Rzymie trwa spotkanie 133 kardynałów, którzy mają wybrać nowego papieża.
  • Papież Franciszek podjął kroki w kierunku uznania ofiar nadużyć seksualnych i reformy procedur Kościoła, jednak wiele ofiar uważa te działania za niewystarczające.
  • Alexa MacPherson, jedna z ofiar, opisała swoje doświadczenia związane z nadużyciami, które zaczęły się, gdy miała trzy lata.
  • W 1984 roku odbyła się rozprawa dotycząca duchownego, który był oskarżony o napaść na dziecko, jednak Kościół próbował chronić go przed skandalem.
  • W 2002 roku ujawniono dokumenty dotyczące nadużyć seksualnych, co było wynikiem lat walki ofiar.

Kontrowersje dotyczące papieża Franciszka

Papież Franciszek jest uznawany za osobę, która podjęła kroki w kierunku uznania ofiar i reformy wewnętrznych procedur Kościoła. Jednak wielu ocalałych uważa, że działania te były niewystarczające. Alexa MacPherson, jedna z ofiar nadużyć, opisała swoje doświadczenia, które zaczęły się, gdy miała zaledwie trzy lata.

Przypadek Alexa MacPherson

MacPherson wspomina, że jej ojciec odkrył nadużycia, gdy miała dziewięć i pół roku. Wówczas wezwał policję, a sprawa trafiła do sądu. W 1984 roku odbyła się rozprawa dotycząca oskarżenia duchownego, Petera Kanchonga, o napaść na dziecko. Mimo że sąd nie ujawnił skandalu, Kościół miał swoje plany, aby chronić duchownego.

Reakcja Kościoła na nadużycia

W liście do biskupa w Tajlandii, ówczesny arcybiskup Bostonu, Bernard Law, wyraził przekonanie, że sąd stara się pomóc Kanchongowi i uniknąć skandalu dla Kościoła. Pomimo wewnętrznej oceny, która wskazywała na brak motywacji do terapii, Kanchong został ostatecznie odesłany do Tajlandii, gdzie uniknął formalnych oskarżeń.

Publiczne ujawnienie nadużyć

W 2002 roku, po latach walki ofiar, dokumenty dotyczące nadużyć zostały ujawnione przez sąd w Bostonie. W wyniku tego, MacPherson i ponad 500 innych ofiar uzyskali odszkodowanie w wysokości 85 milionów dolarów. To wydarzenie otworzyło drogę do ujawnienia wielu przypadków nadużyć w Kościele.

Zmiany w polityce Kościoła

Papież Franciszek podjął kroki w celu zmiany polityki Kościoła, w tym zwołując konferencję biskupów w 2019 roku. Wprowadzone zmiany w prawie kościelnym miały na celu umożliwienie współpracy z władzami cywilnymi w sprawach nadużyć. Jednak krytycy wskazują, że nie są one wystarczające i nie zmuszają Kościoła do ujawnienia wszystkich informacji.

Wyzwania dla przyszłego papieża

MacPherson wyraża wątpliwości co do możliwości reform w Kościele po śmierci Franciszka. Wskazuje, że aby Kościół mógł się rozwijać, musi najpierw uznać swoje grzechy i pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za nadużycia. Jej apel o ujawnienie wszystkich informacji dotyczących nadużyć pozostaje aktualny.

Brak odpowiedzi ze strony Kościoła

Kościół katolicki nie odpowiedział na pytania dotyczące dziedzictwa papieża Franciszka oraz zarzutów o utrzymywanie kultury tajemnicy w sprawach nadużyć. Obecny arcybiskup Bostonu nie odniósł się również do możliwości pomocy ofiarom w usunięciu duchownych z kapłaństwa.

Źródło: bbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments