Głosowanie poza obwodem wyborczym – co zrobić?

  • Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania muszą uzyskać zaświadczenie lub zmienić obwód głosowania.
  • Rejestracja wyborców jest konieczna dla głosujących poza swoim obwodem wyborczym.
  • Dokumenty potwierdzające zamieszkanie mogą obejmować rachunki lub umowy najmu.
  • Wnioski o zaświadczenie o prawie do głosowania można składać do 15 maja.
  • Wniosek o dopisanie do rejestru wyborców należy złożyć wcześniej, aby urząd miał czas na decyzję.

W dniu wyborów prezydenckich, 18 maja, osoby przebywające poza miejscem zamieszkania muszą uzyskać specjalne zaświadczenie lub zmienić obwód głosowania, aby móc oddać głos.

Rejestracja wyborców

Osoby, które chcą głosować w wyborach prezydenckich 18 maja poza swoim obwodem wyborczym, powinny dopisać się do rejestru wyborców. Można to zrobić jednorazowo lub na stałe zmienić obwód głosowania. W przypadku stałej zmiany obwodu konieczne jest udowodnienie zamieszkania w danym mieście, na przykład we Wrocławiu.

Dokumenty potwierdzające zamieszkanie

Mikołaj Czerwiński z Urzędu Miasta Wrocław podkreśla, że w celu udowodnienia zamieszkania można przedstawić rachunki za prąd lub gaz z adresem wrocławskim, bądź umowy najmu świadczące o wynajmie mieszkania na terenie Wrocławia na czas nieokreślony.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Drugą możliwością jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu przebywania w dniu wyborów. Wniosek o takie zaświadczenie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Czerwiński zaznacza, że zaświadczenia nie można zgubić, ponieważ są one jedynymi obowiązującymi dokumentami.

Terminy składania wniosków

Wnioski o zaświadczenie o prawie do głosowania można składać do 15 maja. Natomiast wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców należy złożyć wcześniej, ponieważ urząd ma 5 dni na wydanie decyzji w tej sprawie.

Źródło: radiowroclaw
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments