Hamas odrzuca propozycje zawieszenia broni w Gazie

Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu, Bassem Naim, stwierdził, że nie ma sensu kontynuować rozmów na temat nowego zawieszenia broni w Gazie oraz uwolnienia zakładników, po tym jak Izrael zatwierdził rozszerzoną ofensywę, która może obejmować przejęcie całego terytorium palestyńskiego na czas nieokreślony. Wypowiedź miała miejsce 6 maja 2025 roku.

  • Bassem Naim z Hamasu stwierdził, że rozmowy o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników nie mają sensu po zatwierdzeniu przez Izrael ofensywy.
  • Izraelska ofensywa ma na celu uwolnienie zakładników i pokonanie Hamasu, z planami przejęcia kontroli nad Gazą.
  • Ofensywa wiąże się z przesiedleniem mieszkańców Gazy oraz kontrolą nad pomocą humanitarną po długotrwałej blokadzie.
  • ONZ ostrzega przed licznymi ofiarami cywilnymi i dalszą destrukcją Gazy w wyniku rozszerzonej operacji lądowej Izraela.
  • Przywódcy międzynarodowi, w tym premier Wielkiej Brytanii i prezydent Francji, wyrazili zaniepokojenie sytuacją i wezwali do nowej inicjatywy pokojowej.

Izraelska ofensywa

W poniedziałek izraelskie wojsko ogłosiło, że celem „szerokiej” operacji jest uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas oraz „decydujące pokonanie” tej grupy zbrojnej. Oficjele izraelscy zapowiedzieli, że operacja będzie wiązała się z „przechwyceniem” Gazy, przesiedleniem większości jej mieszkańców oraz przejęciem kontroli nad pomocą humanitarną po dwumiesięcznej blokadzie, która według ONZ spowodowała poważne niedobory żywności.

Okno możliwości dla Hamasu

Izraelscy urzędnicy zaznaczyli, że ofensywa nie rozpocznie się do czasu wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w regionie, co ma dać Hamasowi „okno możliwości” na osiągnięcie porozumienia. Jednak komentarze Naima wydają się temu przeczyć.

Reakcje międzynarodowe

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzegł, że rozszerzone operacje lądowe Izraela oraz przedłużona obecność wojskowa „nieuchronnie doprowadzą do licznych ofiar cywilnych oraz dalszej destrukcji Gazy”. Premier Wielkiej Brytanii Sir Keir Starmer oraz prezydent Francji Emmanuel Macron wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami, zgadzając się, że „wymagana jest nowa inicjatywa pokojowa”.

Pomoc humanitarna

W Waszyngtonie prezydent Trump zapowiedział, że USA pomogą w dostarczaniu żywności dla mieszkańców Gazy, nie podając jednak szczegółów. „Ludzie umierają z głodu i zamierzamy im pomóc. Wiele osób ma bardzo, bardzo źle,” powiedział. Dodał, że Hamas utrudnia sytuację, „biorąc wszystko, co jest dostarczane”.

Blokada i oskarżenia

Izrael wstrzymał wszystkie dostawy pomocy i innych zaopatrzeń 2 marca, a ofensywę wznowił dwa tygodnie później po upadku dwumiesięcznego zawieszenia broni, twierdząc, że wywiera presję na Hamas w celu uwolnienia zakładników. Izrael oskarżył Hamas o kradzież i magazynowanie pomocy, co grupa zbrojna stanowczo zaprzecza.

Wzrost ofiar w Gazie

Agencje pomocowe ostrzegają, że w przypadku braku zmiany polityki, masowe głodowanie jest nieuchronne. Krytykują również propozycję Izraela dostarczania pomocy przez prywatne firmy w punktach wojskowych, uznając to za naruszenie podstawowych zasad humanitarnych. ONZ podkreśliło, że Izrael jest zobowiązany na mocy prawa międzynarodowego do zapewnienia żywności i zaopatrzenia medycznego dla ludności Gazy. Izrael twierdzi, że przestrzega prawa międzynarodowego i nie ma niedoborów pomocy.

Historia konfliktu

Izraelskie wojsko rozpoczęło kampanię mającą na celu zniszczenie Hamasu w odpowiedzi na bezprecedensowy atak transgraniczny 7 października 2023 roku, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a 251 innych zostało wziętych jako zakładnicy. Od tego czasu w Gazie zginęło co najmniej 52 567 osób, w tym 2459 od wznowienia ofensywy izraelskiej.

Źródło: bbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments