- Światowy Dzień Astmy obchodzony jest 6 maja, aby zwiększyć świadomość na temat astmy.
- Hasło tegorocznego Dnia Astmy to "Leczenie wziewne dostępne dla wszystkich".
- Wczesne wykrycie astmy jest kluczowe dla skuteczności leczenia.
- Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą układu oddechowego u dzieci i młodzieży.
- Kluczowe jest szybkie rozpoczęcie leczenia oraz przestrzeganie zaleceń lekarzy.
Światowy Dzień Astmy, obchodzony 6 maja, ma na celu zwiększenie świadomości na temat tej przewlekłej choroby układu oddechowego oraz promowanie dostępności leczenia wziewnego dla wszystkich pacjentów.
Hasło tegorocznego Dnia Astmy
Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Astmy, ogłoszonego przez Global Initiative for Asthma (GINA), jest „Leczenie wziewne dostępne dla wszystkich”. W Polsce terapia ta jest dostępna, jednak kluczowe jest wczesne wykrycie astmy, aby leczenie było skuteczne.
Objawy astmy
Dr hab. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, wskazuje na charakterystyczne objawy astmy, takie jak kaszel, świszczący oddech, duszności oraz uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Podkreśla, że osoby z przynajmniej dwoma z tych objawów powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą mieć astmę oskrzelową.
Znaczenie wczesnej diagnozy
Specjalista ostrzega, że opóźnienie w rozpoznaniu astmy może prowadzić do jej cięższej postaci, co w niektórych przypadkach może być śmiertelne. „Mimo że mechanizmy leżące u jej podstaw mogą się różnić, to wspomniane objawy są dość charakterystyczne. Jeżeli przynajmniej dwa z nich pojawiają się jednocześnie i nawracają, lekarz powinien podejrzewać astmę i rozpocząć odpowiednią diagnostykę” – zaznacza dr hab. Dąbrowiecki.
Astma u dzieci
Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą układu oddechowego u dzieci i młodzieży. Objawy astmy u najmłodszych są szczególnie niepokojące. Do czynników wyzwalających zaostrzenie astmy należą alergeny, zanieczyszczenia powietrza, infekcje układu oddechowego oraz zmiany pogody.
Możliwość „wyrastania” z astmy
Dr hab. Dąbrowiecki odnosi się również do powszechnego przekonania, że dzieci mogą „wyrastać” z astmy. „Objawy mogą ustąpić, ale to nie znaczy, że choroba zniknęła. W dorosłym wieku może powrócić, zwłaszcza w przypadku wystąpienia czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu czy kontakt z alergenami” – ostrzega specjalista.
Znaczenie leczenia
Kluczowe dla pacjentów z astmą jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia oraz przestrzeganie zaleceń lekarzy. Astma jest spowodowana przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, co wymaga stosowania leków przeciwzapalnych, a nie tylko rozszerzających oskrzela. „Przewlekłe zapalenie stanowi przyczynę nadreaktywności oskrzeli, występowania duszności, ucisku w klatce piersiowej, kaszlu oraz napadów świszczącego oddechu” – tłumaczy dr hab. Piotr Dąbrowiecki.
Historia Światowego Dnia Astmy
Światowy Dzień Astmy jest obchodzony od 1998 roku w pierwszy wtorek maja. W tym roku przypada on na 6 maja.