- Konklawe rozpocznie się 6 maja 2025 roku z udziałem 133 kardynałów-elektorów.
- Kardynałowie złożą przysięgę dochowania tajemnicy wyboru papieża.
- Do wyboru nowego papieża potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów, czyli 89 z 133.
- Wynik głosowania ogłoszony zostanie przez dym z pieca na dachu Kaplicy Sykstyńskiej.
- Obecne konklawe jest trzecim w ciągu ostatnich 20 lat.
W środę, 6 maja 2025 roku, kardynałowie-elektorzy zamkną się na konklawe, aby wybrać następcę papieża Franciszka, w którym weźmie udział rekordowa liczba 133 elektorów, w tym czterech z Polski.
Rozpoczęcie konklawe
O godz. 10 w środę kardynałowie zgromadzą się w bazylice Świętego Piotra na mszy Pro eligendo Papa, przewodniczonej przez kardynała Giovanni Battista Re. O godz. 16:30 rozpocznie się ceremonia wejścia na konklawe, podczas której elektorzy przejdą z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej, towarzysząc sobie pieśnią „Veni Creator”.
Przysięga kardynałów
Podczas ceremonii kardynałowie złożą przysięgę, przyrzekając dochować tajemnicy wyboru oraz przestrzegać wszystkich przepisów. W przysiędze zawarte są zobowiązania do wypełniania posługi Pasterza Kościoła oraz do niepodporządkowywania się wpływom zewnętrznym.
Przebieg głosowania
Po złożeniu przysięgi, kardynałowie pozostaną w zamknięciu, a głosowanie rozpocznie się w środę późnym popołudniem. Do wyboru potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów, co w przypadku 133 elektorów oznacza 89 głosów. Głosowania będą odbywać się dwa razy dziennie, a karty do głosowania będą prostokątne z napisem „Eligo in Summum Pontificem”.
Bezpieczeństwo i tajność
W czasie konklawe kardynałowie nie mogą korzystać z mediów ani komunikować się z osobami spoza wyboru. Cały obszar Watykanu będzie zabezpieczony, a sygnał telefonii komórkowej zostanie wyłączony. Kardynał kamerling oraz trzej kardynałowie asystenci będą czuwać nad przestrzeganiem tajności.
Ogłoszenie nowego papieża
Po dokonaniu wyboru, dym z pieca na dachu Kaplicy Sykstyńskiej wskaże na wynik głosowania. Czarny dym oznacza brak wyboru, biały zaś informuje o nowym papieżu. Po ukazaniu się białego dymu kardynał protodiakon ogłosi światu, że „habemus papam”.
Historia konklawe
Obecne konklawe jest trzecim w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II oraz w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. Pierwsze konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej miało miejsce w 1492 roku.