Reforma szpitali opóźniona do po wyborach

Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz poinformował, że prace nad reformą szpitali w Polsce się przedłużają, a temat ma wrócić po wyborach prezydenckich. Szykuje się czwarta wersja projektu, która ma zawierać „odważniejsze elementy”. Reforma została odłożona z powodu kontrowersji dotyczących regulacji pozwoleń na pracę dla lekarzy spoza Unii Europejskiej.

  • Reforma szpitali w Polsce została opóźniona i wróci po wyborach prezydenckich.
  • Prace nad reformą przedłużają się z powodu kontrowersji dotyczących regulacji pozwoleń na pracę dla lekarzy spoza UE.
  • Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz uznał reformę szpitali za jeden z trudniejszych projektów legislacyjnych.
  • Rząd planuje wprowadzenie czwartej wersji projektu reformy, wzbogaconej o "odważniejsze elementy".
  • Poprzednie wersje reformy były ograniczane z kontrowersyjnych zapisów, takich jak kryterium minimum porodów rocznie.

Opóźnienia w reformie

Reforma szpitali została po raz trzeci zdjęta z obrad Rady Ministrów na początku kwietnia. Jak ustalił Rynek Zdrowia, spornym punktem okazała się zmiana dotycząca regulacji pozwoleń na pracę dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, którą minister zdrowia Izabela Leszczyna obiecała Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Przyczyny trudności

Jerzy Szafranowicz podkreślił, że reforma szpitali jest jednym z trudniejszych projektów legislacyjnych. „Są ustawy proste do przyjęcia, jak choćby o Krajowej Sieci Kardiologicznej, a są też trudne, jak antyalkoholowa i antynikotynowa. Reforma szpitali należy do tych drugich, stąd prace się przedłużają” – powiedział wiceminister.

Nowa wersja projektu

Rząd planuje wprowadzenie czwartej wersji projektu reformy, która ma być wzbogacona o „odważniejsze elementy”. Poprzednie wersje były odchudzane z kontrowersyjnych zapisów, takich jak kryterium minimum 400 porodów rocznie do utrzymania oddziału w sieci oraz regulacje dotyczące łączenia SPZOZ ze spółkami.

Rozmowy z Komisją Europejską

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwracało uwagę na prowadzone rozmowy z Komisją Europejską w sprawie zgodności projektu ustawy z realizacją założeń kamienia milowego. Istnieje ryzyko, że okrojona wersja tych założeń może nie spełniać wymogów.

Zmiany w systemie ochrony zdrowia

Izabela Leszczyna, minister zdrowia, zaczęła mówić o ustawie o ratowaniu szpitali powiatowych, zamiast o reformie szpitalnictwa. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że ustawa „wprowadza fundamentalne zmiany w systemie ochrony zdrowia i z tego względu istotna jest precyzja w wypracowaniu ostatecznego kształtu reformy”.

Analiza rozwiązań

Rada Ministrów zdecydowała o potrzebie bardziej szczegółowego przeanalizowania rozwiązań wprowadzanych tą ustawą na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów. Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia, że szeroki zakres zmian wymaga dokładnej analizy.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments