- Przysięga złożona przez osoby mające kontakt z kardynałami podczas konklawe.
- W konklawe uczestniczy około 170 kardynałów, w tym 132 elektorów.
- Obowiązek dyskrecji grozi ekskomuniką w przypadku naruszenia.
- Kardynałowie omawiali tematy związane z migracją, synodalnością i eklezjologią.
- Ostatnia kongregacja generalna odbędzie się jutro o godz. 9.00.
W Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego złożyły przysięgę osoby, które będą miały kontakt z kardynałami podczas konklawe, w którym uczestniczy około 170 kardynałów, w tym 132 elektorów.
Przysięga przed konklawe
W Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego złożono przysięgę przez osoby, które będą miały kontakt z kardynałami w czasie konklawe. W skład stuosobowego grona wchodzą spowiednicy, obsługa Domu św. Marty oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wszyscy zobowiązani są do bezwzględnej dyskrecji, a naruszenie tego obowiązku grozi ekskomuniką.
Kongregacja generalna kardynałów
O zaprzysiężeniu poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Matteo Bruni, podczas spotkania z dziennikarzami. Spotkanie to podsumowało popołudniową, 11. kongregację generalną, która była przedostatnią przed rozpoczynającym się w środę konklawe.
Uczestnicy kongregacji
W kongregacji wzięło udział około 170 kardynałów, w tym 132 spośród 133 obecnych w Rzymie elektorów. Podczas spotkania wysłuchano około 20 wystąpień, które dotyczyły m.in. różnorodności etnicznej członków Kościoła, kwestii migracji oraz postrzegania migrantów jako daru, ale także jako grupy, której należy towarzyszyć w podtrzymywaniu wiary. Poruszono również temat wojen.
Tematy dyskusji
Kardynałowie omawiali także synodalność i eklezjologię komunii, a także misję wspierania nowego papieża przez kardynałów. W kontekście papieskiej posługi poruszono pasterski aspekt, zwłaszcza w perspektywie prowadzenia dialogu oraz budowania relacji z różnymi religiami i kulturami.
Ostatnia kongregacja
Ostatnia, 12. kongregacja generalna rozpocznie się jutro o godz. 9.00.