Belgijska izba rozliczeniowa Euroclear planuje redistribucję około 3 miliardów euro (3,4 miliarda dolarów) z zamrożonych rosyjskich funduszy, jak donosi Reuters. Pieniądze te mają zostać wykorzystane na rekompensaty dla zachodnich inwestorów, których aktywa utknęły w Rosji. Kreml ostrzegł, że taki krok będzie równoznaczny z „kradzieżą” i naruszy prawo międzynarodowe.
- Euroclear planuje redistribucję 3 miliardów euro z zamrożonych rosyjskich funduszy na rekompensaty dla zachodnich inwestorów.
- Kreml ostrzega, że redistribucja funduszy będzie równoznaczna z "kradzieżą" i naruszy prawo międzynarodowe.
- W wyniku konfliktu na Ukrainie zamrożono około 264 miliardów euro rosyjskich funduszy, z czego 200 miliardów euro znajduje się w Euroclear.
- Euroclear otrzymał zgodę na odblokowanie funduszy rekompensacyjnych dla uczestników objętych sankcjami UE.
- Rosja przejęła 3 miliardy euro z depozytu Euroclear, aby zrekompensować swoich inwestorów dotkniętych zachodnimi sankcjami.
Ogromne zamrożone fundusze
W wyniku eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 roku, wiele zachodnich państw zamroziło szacunkowo 264 miliardy euro rosyjskich funduszy suwerennych i prywatnych. Obecnie około 200 miliardów euro znajduje się w posiadaniu Euroclear. Aktywa te już wygenerowały miliardy w odsetkach, z czego 1,55 miliarda euro zostało przekazane na Ukrainę w lipcu 2024 roku.
Nowe przepisy w UE
Euroclear planuje redistribucję 3 miliardów euro z puli 10 miliardów euro w gotówce, która należy do rosyjskich podmiotów i osób znajdujących się na czarnej liście UE w ramach sankcji związanych z Ukrainą. Jak podają źródła, Euroclear otrzymał zgodę od odpowiednich władz na odblokowanie kwot rekompensacyjnych i udostępnienie ich uczestnikom.
Reakcja Moskwy na zamrożenie
Według dwóch źródeł Reuters, Moskwa niedawno przejęła 3 miliardy euro przechowywane przez Euroclear w depozycie w Rosji, aby zrekompensować rosyjskich inwestorów dotkniętych zachodnimi sankcjami. W listopadzie minister finansów Rosji, Anton Siluanov, stwierdził, że Moskwa zamierza wykorzystać dochody z zamrożonych aktywów zachodnich inwestorów w odpowiedzi na podobne działania ze strony Zachodu.
Debata w UE trwa
Kwestia konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów jest przedmiotem dyskusji wśród prawodawców UE od ponad trzech lat, jednak państwa członkowskie jak dotąd nie osiągnęły konsensusu. Szefowa polityki zagranicznej UE, Kaja Kallas, wielokrotnie apelowała o wykorzystanie tych funduszy i przekazanie ich na odbudowę Ukrainy. W zeszłym miesiącu przyznała, że niektóre państwa członkowskie wciąż sprzeciwiają się temu ruchowi.
Prawne działania przeciw Euroclear
Rosyjskie władze zainicjowały około 100 postępowań sądowych przeciwko Euroclear, jednak nie podano szczegółów na temat ich statusu. Moskwa potępiła zamrożenie aktywów, argumentując, że narusza ono prawo międzynarodowe i podważa globalny system finansowy. Kreml wcześniej zapowiedział, że zamierza podjąć kroki prawne przeciwko tym, którzy są zaangażowani w przejęcie jego aktywów.